Mersin'deki heykelin boksör Sinan Şamil Sam heykeli olduğu iddiası

Mersin'deki heykelin boksör Sinan Şamil Sam heykeli olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Heykel boksör Sinan Şamil Şam’ı tasvir etmiyor. Sanatçı Kim Won Geun açıklama yaparak herhangi birini temsil etmediğini açıkladı.

Heykel 2013 yılında Mersin’de yapılan Akdeniz Olimpiyatları için yapılmıştı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ortaya atılan bir iddiaya göre, Mersin Yenişehir’deki kavşakta yer alan bir heykel, dünya şampiyonu da olan milli boksör Sinan Şamil Şam’ı tasvir ediyordu. 

Heykel klasik güzellik ölçütlerince estetik bulunmadığından, şehirdeki varlığı Sinan Şamil Şam’a hakaret gibi yorumlanmış.  

geun heykeli 24062021

Sanatçı iddiayı yalanladı 

Görseli tersine arattığımızda Mersin Yenişehir İsmet İnönü Bulvarı Macit Özcan Spor Kompleksi yolu üzerindeki kavşakta bulunduğuna dair haberlere ulaşıyoruz. Heykelin konumu Google Maps üzerinden de doğrulanabiliyor

Heykel 2013 yılında Mersin’de düzenlenen 17. Akdeniz Oyunları sırasında yapılmış. Heykeli yapan sanatçı Kim Won Geun resmi Instagram hesabından açıklama yaparak, herhangi birini sembolize etmediğini ve yanlış haberler yapıldığını belirtti.  

geun heykeli 24062021 2

Diğer işlerini incelediğimizde sanatçının benzer bir stille üretilmiş başka işleri de olduğunu görüyoruz.

geun heykeli 24062021 3

geun heykeli 24062021 4

Eserlerinde epoksi ve akrilik malzemeler kullanıyor. Sanatçıyı temsil eden Paris’teki Nil Galeri de, Geun’un hem figüratif hem stilize heykelleri Doğu Asya mafyalarından ilham alarak bir şiddet dünyasını tasvir ettiğini ve heykelleri aracılığıyla eril kimlik kavramlarını ironik açıdan eleştirdiğini belirtiyor. Konuyla ilişkili bir videosunu da izlemek mümkün.

Heykelle ilgili yerel bir haber sitesi ile Cumhuriyet gazetesinde yayınlanan haberlerde, heykelin Akdeniz Olimpiyatları için Güney Koreli sanatçı Kin Won Geun tarafından yapıldığı da anlatılıyor. Haberde sanatçıyı Mersin’e davet eden Prof. Dr. Berika İpekbayrak’ın görüşlerine de yer verilmiş.

İlki 1951 yılında Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler arasında oynanan ve kültürel işbirliği ile kaynaşmayı hedefleyen Akdeniz Oyunları’nın 17.’si 2013’te Mersin’de yapılmıştı. Dört yılda bir oynanan oyunların 19.’su 2022 yazında yapılacak.