Meral Akşener'in Ümit Özdağ'ın Stratejik Göç Mühendisliği kitabını gösterdiği iddiası

Meral Akşener'in Ümit Özdağ'ın Stratejik Göç Mühendisliği kitabını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Meral Akşener, 13 Nisan 2022 tarihli grup toplantısında Ümit Özdağ’ın Stratejik Göç Mühendisliği kitabını değil, Atatürk’ün Medeni Bilgiler kitabını gösteriyor.

Görselin orijinaline Ümit Özdağ'ın Stratejik Göç Mühendisliği kitabının kapağı montajlanmış.

Sosyal medyada Zafer Partisi Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı İsmail Türk, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, Ümit Özdağ'ın Stratejik Göç Mühendisliği kitabını gösterdiğini iddia etti. 

meral aksener umit ozdag kitabi paylasimi

Akşener’in elinde Atatürk’ün Medeni Bilgiler kitabı yer alıyor

İsmail Türk’ün paylaştığı fotoğraf, montajlanmış. Fotoğrafın orijinalinde Ümit Özdağ’ın Stratejik Göç Mühendisliği kitabı değil, Atatürk’ün Medeni Bilgiler kitabı yer alıyor. 

aksener kitap karsilastirma

Montajlanan görüntü ve Akşener’in grup toplantısında gösterdiği orijinal kitap

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Medeni Bilgiler kitabını 13 Nisan 2022’deki grup toplantısının 54’üncü dakikasından itibaren gösteriyor. Akşener, iktidara geldiklerinde Atatürk’ün Medeni Bilgiler kitabını ilkokuldan itibaren ders olarak okutacaklarından bahsediyor. 

Meral Akşener'in grup toplantısında giydiği kıyafet de iddia paylaşım ile uyumlu. Akşener'in Medeni Bilgiler kitabıyla ilgili önerisi 13 Nisan sonrasında birçok haber sitesinde de yer aldı. İddia fotoğraf da haberlerde yer alan ile bire bir aynı. Akşener'in elindeki kitap değiştirilerek Ümit Özdağ'ın kitabı eklenmiş.

Atatürk Ansiklopedisi’ndeki bilgilere göre, Vatandaşlar için Medeni Bilgiler kitabı, “millet, devlet, demokrasi, devletin vatandaşa karşı vazifeleri, iş bölümü, bağlılık, çalışma” ana başlıklarından oluşuyor. Kitabın büyük bir bölümü Afet İnan’ın yurt bilgisi ders notlarından oluşsa da aslında Atatürk’ün kaleme aldığı belgeleri içeriyor.