Mehmet Şimşek’in “Türkiye Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez” dediği iddiası

Mehmet Şimşek’in “Türkiye Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez” dediği iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

 

Sözcü, DW Türkçe ve BBC Türkçe’nin yaptığı habere göre, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Dünya Ekonomik Forumu’nda “Pragmatik ve gerçekçi olmalıyız. Sahadaki gerçekler çarpıcı şekilde değişti. Türkiye, artık (Suriye Devlet Başkanı Beşar) Esad'sız bir uzlaşmada ısrar edemez” dedi.

Mehmet Şimşek’in makamından yapılan yazılı açıklamada Şimşek’in böyle bir ifade kullanmadığı ve sözlerinin çarpıtıldığı belirtildi:

Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’in; Davos’ta konuşmacı olarak katıldığı “Suriye ve Irak: Anlaşmazlığı Bitirme” panelinde Suriye meselesine ilişkin gelen bir soru üzerine verdiği cevap çok nettir. Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek gelen soruya cevap olarak; Suriye’deki trajedinin müsebbibinin Esad olduğunu, Esad’ın içinde olduğu bir çözümü içselleştirmenin mümkün olmadığını, Amerika’nın üzerine düşeni yapmadığını, Rusya ve İran’ın sahada durumu değiştirdiğini ve bundan sonra esas odaklanılması gereken konunun ateşkes ile insanların hayatının korunması olduğunu net bir şekilde ifade etmiştir.

Dünya Ekonomik Forumu’ndaki “Suriye ve Irak: Anlaşmazlığı Bitirme” adlı panele ait video kaydında moderatör “... Türkiye daha önce Beşar el-Esad’ın Suriye’deki geleceğin bir parçası olamayacağını söylüyordu. Pozisyonunuz hala bu mu?” şeklinde bir soru soruyor.

Şimşek bu soruya “...Esad konusundaki pozisyonumuz şu; Suriye halkının çektiği acıların ve karşılaştıkları trajedilerin sorumlusunun Esad olduğunu düşünüyoruz. Fakat, pragmatik olmalıyız. Sahadaki gerçekler tamamen değişti. Türkiye artık Esad’sız bir anlaşmada ısrar edemez. Bu gerçekçi olmaz. Elimizde olanlarla çalışmamız lazım. Bu noktada Rusya, İran, Türkiye ve ABD bir araya geliyor” şeklinde cevap veriyor.

Şimşek’in makamından yapılan açıklamada belirtilen ifadeler ise New York Times muhabirinin ve moderatörün “Suriyeli mültecilerin Esad hala görevdeyken ülkelerine dönebilir mi?” sorusuna verdiği cevapta geçiyor:

Bunun zor olduğunu biliyorum. Bu yüzden uzun bir süre boyunca, ancak bu zulmün sorumlusunun dahil olmadığı bir çözümün mümkün olabileceğini savunduk. Fakat, bu gerçekleşmedi. Gerçekler ortada. Amerika Birleşik Devletleri üzerine düşeni yapmadı. İran ve Rusya mevcut rejimin daha uzun süre ayakta kalmasını sağladı. (Suriye) halkının çektiği acıları durdurmak için ateşkes ve anlaşma olmalı. Sanırım, gerçeklerle ilerlememiz gerekli, bu konuda söyleyeceklerim bunlar. Hayır, bu içselleştirebileceğimiz bir şey değil, memnun olduğumuz bir şey değil. Mültecilerin memnun olduğu bir şey değil ve onları son derece rahatsız edecek bir şey. Fakat soru şu, durumu değiştiremedik.

Forum’da Mehmet Şimşek’e sorulan sorular ve Şimşek’in verdiği cevapların tamamını burada görebilirsiniz.