Mehmet Ağar darbe komisyonunda Çok solcu öldürdük dedi mi?

Mehmet Ağar darbe komisyonunda Çok solcu öldürdük dedi mi?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

“Fetullahçı terör örgütünün 15 temmuz darbe girişimi ve bu darbe girişimini gerçekleştiren (FETÖ) Fethullahçı terör örgütünün tüm yönleriyle araştırılıp alınması gereken önlemleri tespit etmekle görevli Meclis Komisyonu“nun 20 Ekim 2016’daki konuğu Mehmet Ağar’dı. 

Komisyonun yönelttiği sorulara cevap veren Mehmet Ağar’ın ifadeleri birçok haber sitesine konu oldu. Bu ifadeler arasında özellikle Ağar'ın Emniyet Genel Müdürü olduğu yıllarda Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeleri hakkında söyledikleri çok konuşuldu.

“AHMED ARİF” isimli bir Facebook sayfasında paylaşılan aşağıdaki capse göre bu ifadelerin arasında Mehmet Ağar’ın “Çok solcu öldürdük. Hepsi de iyi çocuklardı. Hiçbirinin elinde bıçak yoktu. Pırıl pırıl fikirleri vardı.” cümleleri de yer alıyordu.

mehmet agar

\"Düzgün fikir adamlarıydı\"

Mehmet Ağar’ın dinlendiği komisyon oturumunun Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin resmi sitesinde yayınlanan incelenmemiş tutanağına göre iddiaya konu olan bu ifadeler gerçeği yansıtmıyor.

Tutanağa ve CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun oturum sırasında yaptığı Periscope yayınına göre Ağar’ın konu ile ilgili ifade ettiği sözler şöyle:

Ben şube müdürüyken bu bizim sol örgütlerin arkasında hep Rus servisi var zannediyordum, ona göre şartlanmıştık. Emniyet genel müdürü olunca anladım ki Batı servisleri var, hiçbirinin arkasında Rus servisi yok. Ruslar TKP’yi bir tek desteklemişlerdi. Sovyetler Birliğinde rejim çekilince TKP de ortadan kalktı. Hayatında eline bıçak almamış, düzgün fikir adamlarıydı, kabul etmek lazım hepsini, hiçbir şiddet eylemi olmayan insanlardı. Geri kalanların hepsinde Batı şeyleri var. Tabii, ben bulunduğum makamlar itibarıyla şu devlettir, bu devlettir filan, bunu diyebilmem mümkün değil. Bu çıkacaktır ortaya. Aşağı yukarı Türkiye’de de herkes biliyor bunları ne olduğunu, kim olduğunu.