MEB'in kendi etrafında dönen mevlevi robota 1 milyon TL ödül verdiği iddiası

MEB'in kendi etrafında dönen mevlevi robota 1 milyon TL ödül verdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sözcü, BirGün, T24, Yeni Çağ, İleri Haber, ABC gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) düzenlediği “Mevlana” konulu 11. Uluslararası Robot Yarışması’nda Mevlevi robota 1 milyon TL ödül verildiği iddia edildi.

kendi etrafinda donen mevlevi robot

İleri Haber, Yeniçağ ve T24’de haberlerin başlığında; ABC’de haberin spotunda MEB’in kendi etrafında dönen Mevlevi robota 1 milyon TL vereceği iddiası yer alırken, haberlerin içeriğinde MEB’in yarışmaya ayırdığı bütçenin 1 milyon TL olduğu iddia edildi. Sözcü ve BirGün ise haberin içeriğinde 11. Uluslararası Robot Yarışması’na ait olmayan eski bir mevlevi robot fotoğrafı kullandı.

Fakat söz konusu iddia gerçeği yansıtmıyor. Mevlana kategorisindeki ödülü TEKFEN isimli robot kazandı ve toplam 7 bin 500 lira ödül aldı. 1 milyon TL ise yarışmanın toplam bütçesi.

MEB ile TÜBİTAK işbirliğinde düzenlen 11. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın teması Mevlana, sloganı ise “Ahican Hoşgörü Kenti Konya’da” olarak belirlenmişti. Yarışma, Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde 10-12 Mayıs 2017 tarihleri arasında Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino (Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (Caretta Caretta) ve Serbest Proje kategorilerinde gerçekleştirildi.

Temalı kategori yarışması, Mevlana’nın doğduğu Büyük Selçuklu Devleti’ni ve yaşadığı Anadolu Selçuklu Devleti’ni temsil ettiği belirtilen bir parkurda otonom robotlar kullanılarak yapıldı. Parkurda ilerleyen robotların 8 adet görevi yerine getirmesi beklendi. Görevlerden biri de, robotun kendi etrafında en az bir kez dönerek sema gösterisi yapmasıydı.

Videoda, temalı kategoride yarışan otonom robotları ve robotların kendi etrafında bir kez döndüğünü görmek mümkün.

Temalı kategori için hazırlanan animasyonda ise parkuru ve parkurda yapılması gereken görevleri görmek mümkün.

1 milyon TL ödül iddiası doğru değil

MEB’in yarışma için yayınladığı Uygulama Kılavuzu’nda ise dereceye giren yarışmacılara verilecek ödüller belirtiliyor:

oduller

TÜBİTAK tarafından kategorilerinde birinci olan yarışmacı ekip üyesi öğrenci ve danışman öğretmene 2 bin 500´er, ikincilere 2 biner, üçüncülere ise bin 500´er lira verileceği duyurulmuştu.

11. Uluslararası MEB Robot Yarışması’nın Mevlana temalı kategorisinde dereceye giren ilk üç ekibi buradan görmek mümkün.

Haberlerde belirtildiği gibi, yarışmada dereceye girenlere ödül olarak 1 milyon TL verilmeyecek. Fakat MEB’in 2017 Yılı Performans Programı’nda belirtildiği üzere 11. Uluslararası Robot Yarışması için ayrılan bütçe 1 milyon TL’dir.

birinci ekip

Yarışmada TEKFEN isimli robotla birinci olan Kocaeli Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ekibi.

tekfenMevlana temalı kategoride birinci olan robot, TEKFEN

Kullanılan görsel Robot Yarışması’ndan değil

Haberlerde yer alan görsel ise 11. Uluslararası Robot Yarışması’na ait değil. Karabük Üniversitesi Robot Geliştirme Kulübü’ndeMevlana Celaleddin Rumi'nin 742. Vuslat Yıl Dönümü dolayısıyla hazırlanan bir semazen robotun sunumuna ait.

yanlis foto

Ayrıca bazı haber sitelerinde aşağıdaki videonun da 11. Uluslararası Robot Yarışması’na ait olduğu iddia edildi. Fakat video ilkokul öğrencilerinin 2015 yılında “Mevlana’nın teknoloji yöntemiyle (robot maketi aracılığıyla) günümüz gençliğine hatırlatmak” amacıyla hazırladığı bir proje.