MEB’in ara tatilden sonra uzaktan eğitime geçileceğini açıkladığı iddiası

MEB’in ara tatilden sonra uzaktan eğitime geçileceğini açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

YÖK ve Google Scholar gibi sistemlerde Muhammed Aralıkoğlu isminde biri yok.

MEB 8 Şubat 2022 itibariyle uzaktan eğitime geçileceğine dair bir açıklama yapmadı.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 8 Şubat 2022 tarihinde okullarda kesintisiz yüz yüze eğitimin ikinci dönemde de süreceğini söyledi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki paylaşımlarda okulların 11 Nisan’daki ara tatilden sonra uzaktan eğitime geçeceği iddia edildi. İddianın kaynağının ise Prof.Dr. Muhammed Aralıkoğlu isminde biri olduğu söylenmiş. 

meb 11 nisan okullar kapanacak iddiasi

MEB'de Muhammed Aralıkoğlu diye biri yok 

İddia internette 7 Şubat'tan itibaren yayılmaya başlamış ve güvenilir kaynaklara dayanmıyor. Kaynak olarak gösterilen ve “profesör doktor” olduğu iddia edilen Muhammed Aralıkoğlu’yla ilgili internette hiçbir bilgiye ulaşılamıyor. Çıkan sonuçların tamamı bu haberle ilgili, daha eski tarihlerde ise bu isme erişilemiyor. Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) sisteminde ve Google Scholar gibi akademik literatürün tarandığı sistemde de bu isimde biri yok. Milli Eğitim Bakanlığı teşkilat yapısında da böyle bir isim yok.

Covid-19 salgını başında Türkiye’de yüz yüze eğitim yerini bir süre uzaktan eğitime bırakmıştı. Bu nedenle salgındaki artıştan dolayı zaman zaman eğitimin yeniden uzaktan sisteme dönebileceği iddiaları gündeme geliyor. Fakat Milli Eğitim Bakanlığı sık sık okulların kapatılmayacağı görüşünü dile getiriyor. 

6 Eylül 2021 tarihinde başlayan 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı içinde planlanan ara tatillere göre de böyle bir planlama yok. 11 ve 15 Nisan 2022 tarihleri arasında beş günlük ara tatil yapılacak. Tatilin ardından 18 Nisan’da okullar eğitim öğretime devam edecek. 17 Haziran 2022’de ise dönem kapanacak ve yaz tatili başlayacak. 

Planlanan tarihlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı henüz farklı bir açıklama yapmadı; 11 Nisan’dan sonra okulların çevrimiçi eğitime geçeceği ile ilgili de. Aksine, Mahmut Özer, 8 Şubat 2022 tarihli Konya ziyareti sırasında okullarda kesintisiz yüz yüze eğitimin ikinci dönemde de süreceğini söyledi

Teyit'in ulaştığı MEB yetkilileri de bakanın yüz yüze eğitimin devam edeceğini söylediği 8 Şubat 2022 tarihli açıklamasını paylaştı.

Güncelleme: 08/02/2022

MEB'in konuyla ilgili açıklaması eklendi.