MEB’in Almanca ders kitabında bir kadının montajla başörtülü gösterildiği iddiası

MEB’in Almanca ders kitabında bir kadının montajla başörtülü gösterildiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

İddia doğru, görsel montajlanarak oluşturulmuş.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen görsellerin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) okullara dağıttığı Almanca ders kitabında yer alan bir fotoğrafta normalde başı açık bir kadını başı kapalı olarak gösterdiği iddia edildi. İddiaya göre ders kitabında yer alan aile fotoğrafında görülen başörtülü kadın bir stok görsel sitesinden alınmış ve normalde kadının başı açık.

Twitter’da Kaç Saat Oldu Son? tarafından paylaşılan iddia şimdiye kadar yaklaşık 3 bin retweet ve 11 bin 500 beğeni aldı.

almanca kitap meb iddia gorsel min

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara dağıttığı Almanca ders kitabında yer alan fotoğraftaki kadının fotoğrafın orijinalinde başörtülü olmadığı iddiası doğru.

Görsel montajlanarak oluşturulmuş

İddiada yer alan görsel, shutterstock.com ve dreamstime.com adlı stok görsel sitelerinde bulunuyor. Görsel, Martin Novak isimli üye tarafından, “Evlerindeki koltuklarında torunuyla birlikte oturan büyükanne ve büyükbaba portresi” başlığı altında 1 Mayıs 2015 tarihinde paylaşılmış.

almanca ders kitabi stock gorsel min

Orijinal görselde kadının başörtüsü bulunmuyor. İddiada yer alan Almanca kitabı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlık sınıfı olan, müfredatında ikinci bir yabancı dil olarak Almanca bulunan okulların 10. sınıflarına, hazırlık sınıfı olmayan okulların ise 11. sınıflarına dağıtılıyor. Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan ücretsiz eğitim platformu EBA (Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden ulaşılabilen Almanca kitabının 62.sayfasında yer alan görselde ise kadının başörtülü olduğu görülüyor.

almanca kitabı gercek sayfa min

Başka montajlanan görseller de mevcut

Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara dağıttığı aynı Almanca kitabının kapağında da başörtülü bir öğrencinin bulunduğu bir görsel bulunuyor.

ders_kitab___kapak min min

Ancak, bu görsel de bir stok sitesinden alınmış. Shutterstock adlı stok görsel sitesinde paylaşılan fotoğrafın orijinalinde başörtüsü kullanmayan farklı bir öğrenci yer alıyor.

almanca kita diger gorsel meb min

Kitabın kapağında yer alan başörtülü kişinin fotoğrafının bir stok görsel sitesinde de bulunduğu görülebiliyor. Görseldeki öğrencinin yüzü, stok görsel sitesinde bulunan başörtülü bir kişinin yüzü ile değiştirildiği anlaşılıyor.

kapaktaki başörtülü öğrenci min min