MEB yetkililerinin telefonla arayıp evleri ziyaret ettiği iddiası

MEB yetkililerinin telefonla arayıp evleri ziyaret ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia konusu telefon numarasına ilişkin uyarılar 2018’den beri dolaşımda.

Milli Eğitim Bakanlığı vatandaşları kendilerini telefonla arayan ve bakanlıktan aradıklarını söyleyen kişilere itibar edilmemesi konusunda uyardı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Belirli periyotlarla sosyal medyada ve internet sitelerinde paylaşılan iddiaya göre Milli Eğitim Bakanlığı vatandaşlara "0 533 163 40 88" numaralı telefonla ulaşıyor ve evi ziyaret etmek istediklerini belirtiyor.

Numara bir süredir şikayetlere konu

Teyit’e ihbar olarak ulaşan İddiada yer alan telefon numarasına ilişkin arama yaptığımızda söz konusu numara için “MEB'den aradıklarını söylüyorlar. Çocuğunuzun adına falan bilerek arıyorlar. Dershaneye gidiyor mu, bilgisayar internet var mi evde, ne iş yaptığımızı soruyorlar. Geri aradığınızda kapalı ulaşamıyorsunuz”, “Uzaktan eğitim satmak için uğraşıyorlar ama fahiş fiyata sözleşme imzalatıyorlar. Kapıdan satış belgeleri var mı yok mu dikkat etmek lazım”  gibi şikayetlere yer verildiğini görüyoruz. 

Kullanıcılar söz konusu numaranın güvenilir bir numara olmadığına ilişkin paylaşımları 2018’den beri yapıyor. Yani iddiaya konu olay yeni değil. 

Bakanlık vatandaşlara telefonla ulaşmıyor

Teyit konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na ulaştı. Yetkililer iddia görselinde bahsedilen numara veya benzer numaralar aracılığı ile bakanlık adına yapılan aramalara itibar edilmemesi gerektiğini hatırlatarak, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un Twitter açıklamasını paylaştı. 

ziya selcuk tweet dolandiricilik

Kişilerin bu gibi aramaları dikkate almaması gerektiği, devlet kurumlarının kişilerle bu şekilde iletişime geçmesinin mümkün olmadığı daha önce de birçok kez yetkililer tarafından dile getirildi.