Maske kullanımının çocuklar için zararlı olduğu iddiası

Maske kullanımının çocuklar için zararlı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Alman hekimin bahsettiğinin aksine, çocukların maske nedeniyle öldüğünü gösteren bir kanıt yok. Alman polisi iddiaları yanlışladı.

Çocuklarda maske kullanımında yetkili kurumların açıklamaları ortak. CDC’ye göre iki, DSÖ’ye göre beş yaş üstü çocuklarda maske kullanılmalı.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ve Prof. Dr. Ateş Kara da çocukların maske kullanmasını tavsiye ediyor.

Alman doktorun iddia ettiğinin aksine Covid-19, influenzadan farklı bir virüs ve daha şimdiden 1 milyondan fazla insan yaşamını bu yüzden kaybetti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir gönderiyle birlikte Almanya’da sayısı 3 bini geçen bilim insanı tarafından oluşturulan Parlamento Dışı Korona Sorgulama Komitesi kurucularından Dr. Bodo Schiffmann’a ait bir video yer aldı. İletide maskeye bağlı çocuk ölümleri olduğu öne sürülerek önlemlere karşı tepki dile getirildi.

maskeiddiavideo

Gönderiyle birlikte paylaşılan videoda Bodo Schiffman hastalığın varlığının tartışılabileceğini, ikinci dalgası olmadığı gibi ilk dalgasının da şüpheli olduğunu öne sürüyor. 

Covid-19 hala yayılmaya devam ediyor

Ortada bir hastalık olmadığı iddiası, yakın zamanda bir grup Hollandalı doktor tarafından da dile getirilmişti.

24 Ekim itibariyle dünyada Covid-19 hastalığına yakalandığı tespit edilen kişi sayısı neredeyse 42 milyon ve 1 milyon 139 bin kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. Schiffman videoda Covid-19’da ilk dalga bile olup olmadığının bilinmediğini belirtip, "Bu sadece normal bir grip dalgası mıydı?" sorusunu yöneltiyor. Temas yoluyla bulaşan ve solunum yollarını etkileyen bu iki hastalığa neden olan virüsler farklı. Covid-19, SARS-CoV-2 nedenli bir hastalık iken, grip influenza virüsü ile ortaya çıkıyor. Teyit, pandemi önlemleri karşıtı grubun iddialarını incelerken iki virüs arasındaki farklılıkları ayrıntılarıyla incelemişti

Çocuklarda maske kullanımı

İddianın diğer bir kısmı ise maske ve çocuk ölümleriyle ilgili. Bodo Schiffmann ismi ve maske kelimelerini birlikte aratınca, karşımıza doktorun kaydettiği diğer videolar da çıkıyor. Benzer fikirlerini orada da sürdüren Schiffmann, Almanya’da bir haftada üç çocuğun öldüğünü iddia ediyor. Yani Schiffmann’ın maske karşıtlığı farklı açıklamalarında da sürüyor diyebiliriz. Konuyla ilgili kilit kelimelerle yapılan aramalardaysa Almanya Schweinfurt’tan bir habere erişiliyor. Altı yaşında bir çocuğun maske nedeniyle öldüğü iddiası sonrası Unterfranken polisi bir açıklama yapmış ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtmiş

Reuters doğrulama ekibi de bu konuda bir analiz yayınlamış. Analizde Almanya’da maske nedeniyle ölen çocuklara ilişkin herhangi bir bulgu olmadığı vurgulanmış. Benzer haberlerle ilgili RTL de bir içerik hazırlamış ve maske takan çocukların öldüğüne ilişkin hiçbir haber veya bulgu olmadığını belirtmiş.

Konuyu inceleyen bir diğer teyit kuruluş ise Maldita.es. Analizde Schiffmann’ın videolarında iddia ettiği çocuk ölümleri ile maske arasında bir ilişki olmadığı bulgularıyla ortaya konmuş. 

Yetkili kurum ve uzmanlar ne diyor?

Dünya Sağlık Örgütü ise beş yaş altındaki çocukların maske takmasının zorunlu olmaması gerektiğini, altı 11 yaş arası çocuklarda kararların belli şartlara göre verilmesini ama 12 yaş üstü tüm çocuklarda takılmasının faydalı olacağını belirtiyor. Fakat çocuklarla ilgili bir zararından bahsedilmiyor. CDC ise Amerika Birleşik Devletleri’nde okullar açılmadan önce yayınladığı bir çalışma ile iki yaş altı çocuklara maske takılmaması gerektiğini belirtirken, okula giden çocuklarda maske kullanılması tavsiyesinde bulunuyor

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise iki yaş üstü, takabilen çocukların mutlaka maske takmasının virüsün yayılımının önüne geçmesi aşamasında önemli olduğunu vurguluyor. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Ateş Kara da benzer görüşleri dile getiriyor. Türkiye’de de Milli Eğitim Bakanlığı okulların açılış sürecinde yaptığı duyurularda çocukların maskeli olması gerektiğine dikkati çekiyor.  

Maskelerin güvenliği ile ilgili tartışmalar sıkça gündeme geliyor Meedan’a ait learnaboutcovid19 sitesinde yer alan bir soruya verilen cevapta da maskelerin iki yaş üstü ve nefes problemi olmayan kişiler için sağlıklı olduğu ifade ediliyor. Teyit, daha önce de maske kullanımı ile ilgili gündemde yer alan tartışmalarla ilgili bir büyüteç hazırlamıştı

Dr. Bodo Schiffmann Außerparlamentarischer Corona Untersuchungsausschuss yani Parlamento Dışı Korona Sorgulama Komitesi isimli kuruluşun kurucularından biri. Kulak, burun, boğaz doktoru olan Schiffmann’ın geçmiş dönemde Covid-19 nedeniyle ülkelerin uyguladığı politikalara ilişkin açıklamaları da Correctiv tarafından incelenmişti. Analizde doktorun açıklamalarında yanıltıcı birçok bilgi yer aldığı ifade edilmişti.