Kaykaylı hırsızların markete giren silahlı hırsızı etkisiz hale getirdiği iddiası

Kaykaylı hırsızların markete giren silahlı hırsızı etkisiz hale getirdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler Five Points isimli drama dizisi için çekilmiş.

Five Points’te yayınlanan başka videolara bakıldığında da videodaki kişilerin aynı olduğu görülebiliyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada, girdikleri marketteki ürünleri çalmaya çalışan kaykaylı hırsızların daha sonra markete giren silahlı bir hırsızı etkisiz hale getirdiğini gösteren bir video paylaşıldı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kısa sürede viral hale gelen video Storia Türkiye sayfası tarafından Facebook’ta paylaşıldı ve yaklaşık 34 bin kişi tarafından görüntülendi.

Bir kullanıcı tarafından GIF haline getirilerek Twitter’a yüklenen video, yaklaşık 33 bin kullanıcı tarafından paylaşılırken 105 bin kullanıcı tarafından beğenildi. Video ayrıca 59saniye.com isimli video paylaşım sitesine de “Hırsızı Etkisiz Hale Getiren Kaykaycı Hırsızlar” başlığıyla yüklendi.

kaykay

Video bir dizi için reklam amaçlı çekilmiş

Bir markete giren ve hırsızlık yaparken başka bir hırsıza engel olan kaykaycı gençleri gösteren videonun gerçek bir olaydan olduğu iddiası doğru değil. Video, Facebook’ta yayınlanmak üzere Chicago’da yaşayan beş gencin çeşitli olaylarla hayatlarının değişmesini anlatan drama dizisi, Five Points için çekilmiş. Söz konusu videonun 8 Şubat’ta dizinin Facebook hesabında paylaşıldığını görmek mümkün. (Facebook, 2017 yılında partnerleri tarafından üretilecek orijinal içerikleri yayınlayacağı Watch hizmetini duyurmuştu.) Video sonuna kadar izlendiğinde Five Points reklamının çıktığını ve “sadece Faceook’ta” ifadelerinin yer aldığı fark edilebiliyor.

Yine resmi Instagram hesabına yüklenen videonun sonunda Five Points yazısının yer aldığı görülebiliyor.

hırsızlar kaykay cocuklar

Five Points’te yayınlanan başka videolara bakıldığında da videodaki kişilerin aynı olduğu görülebiliyor:


Gizmodo isimli internet sitesinde Adam Clark Estes tarafından yazılan ve videonun sahte olduğunun açıklandığı bir yazıda Five Points Facebook sayfasının çoğunlukla kurgu viral videolar paylaştığı da ifade ediliyor.