Manyas'ta AK Parti'nin itirazıyla başkanlığın MHP'den CHP'ye geçtiği iddiası

Manyas'ta AK Parti'nin itirazıyla başkanlığın MHP'den CHP'ye geçtiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Söz konusu iddia çeşitli haber siteleri tarafından 2014 yerel seçimleri sonrasında ortaya atılmış

Bununla birlikte 2014 yılında gerçekleştiği iddia edilen bu olayın doğruluğuna ilişkin de herhangi bir kanıt yok.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada ve Siyaset Cafe, Haberlerde Ne Var, Haber Asi gibi haber platformlarında paylaşılan haberde 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Balıkesir’in Manyas İlçesi’nde AK Parti İlçe Başkanlığının seçim sonuçlarına itirazı neticesinde yeniden sayım yapıldığı ve bu sayım sonucunda da belediye başkanlığının MHP’den CHP’ye geçtiği iddia edildi.

Gönül Çakır isimli bir Twitter kullanıcısının 2 Nisan 2019 tarihli bu tweeti 4 bin 965 retweet ve 22 bin 55 beğeni aldı.

manyas secim mhp itiraz

Ancak Balıkesir Manyas’ta 31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerde ilçe belediye başkanlığını MHP’nin kazandığı fakat AK Parti İlçe Başkanlığının itirazı ile yeniden sayım yapıldığı ve son sayım neticesinde de belediye başkanlığının CHP’ye geçtiği iddiası doğru değil. Söz konusu iddia çeşitli haber siteleri tarafından 2014 yerel seçimleri sonrasında ortaya atılmış. Bununla birlikte 2014 yılında gerçekleştiği iddia edilen bu olayın doğruluğuna ilişkin de herhangi bir kanıt yok.

MHP Manyas’ta hiç belediye başkanlığı kazanmadı

30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimler sonrası Cumhuriyet, İnsan Haber, Anadolu Telgraf gibi haber sitelerinde yayımlanan iddiaya göre Balıkesir’in Manyas İlçesi belediye başkanlığını Milliyetçi Hareket Partisi’nin adayı kazandı. Fakat AK Parti İlçe Başkanlığı sonuçlara itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu bu itirazı kabul etti ve talep üzerine geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi. İkinci sayım sonucunda ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Tancan Barçın 20 oy farkla, 5 bin 940 oy alarak belediye başkanı oldu.

Ancak AK Parti ve CHP Manyas İlçe Teşkilatlarından Teyit’in görüştüğü yetkililer durumun iddia edildiği gibi olmadığını belirttiler. 2014 yerel seçimlerinde Manyas’ta belediye başkanlığını MHP değil CHP kazandı. Bunu takiben AK Parti İlçe Başkanlığı sonuçlara itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu bu itirazı kabul etti ve talep üzerine geçersiz oyların yeniden sayılmasına karar verdi. İkinci sayım sonucunda ise toplam 82 sandık ve 17 bin 16 seçmen sayısına sahip olan Manyas’ta Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Tancan Barçın bu sefer 20 oy farkla, 5 bin 940 oy alarak tekrar belediye başkanı oldu.

Oyların yeniden sayılması neticesinde AK Parti adayı Hasan Kahraman 5 bin 920, MHP adayı Necmi Çetin ise 2 bin 981 oy aldı. Dolayısıyla belediye başkanlığını 2009 yerel seçimlerinde AK Parti’nin, 2014 ve 2019 yerel seçimlerinde de CHP’nin kazandığı Manyas’ta 2009’dan beri MHP başkanlık seçimlerini hiç kazanamadı. Ayrıca 2014 seçimlerinde MHP’nin Manyas’ta itiraz ettiğiherhangi bir sandık da bulunmuyor.

2019 yerel seçimlerinde Manyas’ta kim kazandı?

31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen (resmi adıyla Mahalli İdareler Genel Seçimi) yerel seçimlerde ise Manyas Belediye Başkanı 2014-2019 döneminde de başkanlık yapan CHP’li Tancan Barçın oldu. Yüzde 51,22’lik oy oranıyla başkan seçilen Barçın’ı yüzde 47,75 ile AK Parti adayı İbrahim Koman izledi.

manyas secim sonucu 1024x385

Sonuç olarak 31 Mart 2019 seçimlerinde Balıkesir’in Manyas İlçesi’nin belediye başkanlığını MHP’nin kazandığı, AK Parti’nin itirazı sonucu oyların yeniden sayıldığı ve bu sefer de başkanlığı CHP’nin aldığı iddiası doğru değil. Söz konusu iddia çeşitli haber siteleri tarafından 2014 yerel seçimleri sonrasında ortaya atılmış. Bununla birlikte 2014 yılında gerçekleştiği iddia edilen bu olayın doğruluğuna ilişkin de herhangi bir kanıt yok.