Mansur Yavaş’ın Suriyeli sığınmacıları hedef alan bir açıklama yaptığı iddiası

Mansur Yavaş’ın Suriyeli sığınmacıları hedef alan bir açıklama yaptığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Mansur Yavaş’ın bu yönde hiçbir açıklamasına rastlanmıyor.

Yavaş iddiaların yayılması sonrasında bu sözlerin kendisine ait olmadığını belirtmişti.

Yavaş, Ankara’da Suriyeli 20 bin sığınmacıyı desteklediklerini ifade ettikleri açıklama sonrası tepki de almıştı.

Aynı sözler daha önce de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na aitmiş gibi paylaşılmış, Teyit bu iddiayı da çürütmüştü.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’de yaşayan Suriyeli sığınmacıları hedef alan paylaşımlar sosyal medyada yayılmaya devam ediyor. Bu gönderiler zaman zaman kamuoyunda etki gücü yüksek kişilere de mal ediliyor. Hızla viralleşen bir iddiaya göre, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “70 yaşındaki adam pazarda limon satacak, 20 yaşındaki Suriyeli genç belediyeden yardım alıp sahilde nargile içecek. Yok öyle artık o devir bitti” dedi.

mansur yavas iddia gorsel

Bu sözleri Yavaş’a ait sosyal medya hesaplarında arattığımızda böyle bir açıklamasının olmadığı görülebiliyor

İddiadaki cümleden anahtar kelimeleri arama motorlarında arattığımızda da Yavaş’la ilişkilendirilmiş bu yönde açıklamalara erişemiyoruz. Ancak sözlerin sosyal medyada yayılmaya başlamasından sonra, Yavaş konu hakkında bir açıklama yapmış: “Böyle bir açıklamam olmamıştır. Silerseniz sevinirim.” 

Yavaş’ın bu sözleri sarf etmesinin makul olmadığı, gazetecilerle bir söyleşisinde kullandığı ifadelerle de sınanabilir: “Büyükşehir Belediyesi olarak 185 bin kişiye yardım dağıtıyoruz. Bunların 20 bini Suriyeli” Yavaş, sığınmacılara destek olduğu için tepki dahi almış

Üstelik paylaşımdaki ifadeler internette çok uzun zamandır yayılıyor. Aynı sözler İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da mal edilmiş, ancak Teyit o iddiayı da  yanlışlamıştı.