Mansur Yavaş'ın canlı yayında "Apo bey" dediği iddiası

Mansur Yavaş'ın canlı yayında "Apo bey" dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Mansur Yavaş’ın tam cümlesi şöyle: “Bunlar da (HDP) kendi tabanlarından oy almak için, artık ne amaçla yapıyorlarsa, işte ‘Apo bey şeyden çıkacak’ falan filan diyorlar."

Mansur Yavaş “Apo bey” derken kendi hitap şeklini değil, bir başkasının aktarımını dile getiriyor.

Mansur Yavaş programın devamında Abdullah Öcalan için “bebek katili” ifadelerini kullanıyor.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın katıldığı canlı yayında Abdullah Öcalan’a "Apo bey" şeklinde hitap ettiği öne sürüldü.

apo bey iddiasi

Mansur Yavaş bir başkasının ifadesini aktarıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 11 Mayıs 2023’te Habertürk'te Fevzi Çakır ve Mehmet Akif Ersoy'un sorularını yanıtladı.

Programın kaydına Habertürk’ün YouTube hesabından ulaşmak mümkün. Mansur Yavaş, programın 16. dakikasından itibaren Millet İttifakı'na yöneltilen terör örgütüyle işbirliği eleştirilerine yanıt vermeye başlıyor. Yavaş, Kandil'den yapılan açıklamaları kabul etmenin mümkün olmadığını belirtiyor.

Yavaş, 17. dakikada HDP’nin yönetiminin kendi içinde de Kandil ile bağlantılı olanlar olduğunu düşündüğünü ve bazı isimlerin "Apo bey şeyden çıkacak" dediklerini aktarıyor.

Mansur Yavaş’ın tam ifadesi şöyle: Bir siyasetçi herkesin desteğini ister. Çok net söylüyorum benim fikrime göre sadece Kandil değil, HDP’nin yöneticileri içerisinde Kandil ile bağlantılı olanlar da var. Bunlar da (HDP) kendi tabanlarından oy almak için, artık ne amaçla yapıyorlarsa, işte ‘Apo bey şeyden çıkacak’ falan filan diyorlar." 

Yani Mansur Yavaş “Apo bey” derken kendi hitap şeklini değil, bir başkasının aktarımını dile getiriyor.

Yavaş programın devamında Öcalan için “bebek katili” diyor

Programın ilerleyen dakikalarında Mansur Yavaş, Abdullah Öcalan’a “Bebek katili” diyerek hapisten çıkmasının mümkün olmadığını anlatıyor:

Bebek katilinin hapisten çıkması için şartlar nedir? Bir defa, af çıkması lazım. 360 oy. 360 oyu iki ittifak da bugün tamamlayamıyor değil mi? O zaman kanunen zaten istedikleri kadar ne derlerse desin çıkaramıyorlar.” 

Yavaş, bir diğer ihtimalin de Cumhurbaşkanı kararıyla olabileceğini aktarıyor ve ekliyor: “Başka çıkarma ihtimali yok. Bunların hepsi ham hayaldir, eli kanlı teröristler cezasını çekmeden, İmralı’daki bebek katili cezasını çekmeden bu ülkede onu çıkarabilecek hiçbir kuvvet yok.”

Program boyunca Mansur Yavaş, Abdullah Öcalan’dan bahsederken bir kez daha “Apo bey” ifadesini kullanmıyor. Onun yerine “Öcalan” ya da “İmralı’daki bebek katili” diyor.