Manisa Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda çalışan sağlık personellerine 24 saat boyunca tek öğün verildiği iddiası

Manisa Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda çalışan sağlık personellerine 24 saat boyunca tek öğün verildiği iddiası

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı

Bulgular

Manisa Halk Sağlığı Laboratuvarında 24 saat boyunca görevli sağlık çalışanlarına günde tek öğün verildiğini gösteren fotoğraf güncel.

Laboratuvarın kahvaltı ve yemek listesine açık kaynaklardan ulaşılamıyor.

Teyit’in konuyla ilgili ulaştığı eski milletvekili Tur Yıldız Biçer, fotoğrafın kendisine iletildiğini ve bunun bir öğün değil, 24 saat boyunca verilen tek öğün olduğunu tekrar etti.

Teyit’in ulaştığı Manisa Valiliği yetkilileri de olay hakkında soruşturma başlatıldığını aktardı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Eski CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Manisa Halk Sağlığı Laboratuvarında görev yapan sağlık çalışanlarına verilen yemeklerle ilgili bir iddiada bulundu. Paylaşımda, 24 saat nöbet tutan ve PCR testlerini yapmakla görevli sağlık personeline gün boyunca tek bir öğün yemek verildiği iddia edildi. Fotoğrafın eşlik ettiği iddiada; çalışanlara verilen yemeğin iki dilim domates, bir portakal, bir ayran ve lavaşa sarılı peynir olduğu görülüyor. 

manisa halk sagligi lab iddia gorsel

Soruşturma başlatıldı

Tur Yıldız Biçer’in konuyla ilgili paylaşımının ardından benzer iddialar sosyal medyada pek çok kez paylaşıldı. Bu iddialardaki fotoğraflarda yiyeceklerin üstündeki üretim ve son kullanma tarihleri fotoğrafların yeni tarihli olduğunu gösteriyor. 

İddia paylaşımında yer alan fotoğrafa da internette tersine görsel arama yaparak bakmak mümkün. Çıkan sonuçlara göre fotoğraf eski tarihli değil. İddiaya konu olan Manisa Halk Sağlığı Laboratuvarı’nın sitesinden kuruma ait yemek ve kahvaltı listesine ulaşılamıyor. Halk sağlığı laboratuvarları, illerin sağlık genel müdürlüklerine bağlı. Ancak Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’nün sitesinde de günlük yemek listesi yer almıyor. 

Teyit, konuyla ilgili eski milletvekili Tur Yıldız Biçer’e ulaştı. Biçer, laboratuvarda çekilen fotoğrafın kendisine iletildiğini ve bunun bir öğün değil, 24 saat boyunca verilen tek öğün olduğunu tekrar etti. Biçer’in paylaşımına Manisa Valiliği de bir yorum yaparak konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi. 

Soruşturmanın detaylarını öğrenebilmek için Manisa Valiliği’ne de ulaşıldı. Laboratuvarda çalışan sağlık görevlilerine günde bir öğün verildiği iddiasının doğru olup olmadığını belirlemek için soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi. 

Sendika konuyu Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’ne iletmiş

Olayla ilgili Manisa Tabip Odası Başkanı Şahut Duran bir açıklama yaparak, laboratuvarlarda 24 saat çalışıldığını, laboratuvarda yemekhane olmadığından yemeklerin kurumca sağlanması gerektiğini belirtmiş. Duran'a göre bu tek ve yetersiz öğünler, iki aydan fazladır veriliyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Manisa Şube Eş Başkanı Figen Pehlivan da, Manisa’da üç yerde sağlık çalışanlarının yemek sorunu yaşadığını ve durumu il sağlık müdürlüğüne ilettiklerini, ancak yanıt alamadıklarını söyledi. Pehlivan, sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların da bizzat kendi tarafından çekildiğini aktarmışTeyit'in ulaştığı Pehlivan, olayın kamuoyuna yansımasının ardından sağlık çalışanlarına gelen yemeklerin değiştiğini ve sıcak öğünlerin geldiğini aktardı.

Sonuç olarak konuyla ilgili resmi makamların soruşturması devam ediyor ve iddia açık kaynaklardan teyit edilemiyor. Olayla ilgili yeni bir delile ulaşılırsa veya bu sırada resmi makamlardan bir açıklama gelirse analiz güncellenebilir. 

Güncelleme: 18/12/2020

SES Manisa Şube Başkanı Figen Pehlivan'ın yemeklerin değiştiğine ilişkin açıklaması eklendi.