Manavgat’ta itfaiyecilerin yangından kurtarılan koalaya su verdiğini gösterdiği öne sürülen video

Manavgat’ta itfaiyecilerin yangından kurtarılan koalaya su verdiğini gösterdiği öne sürülen video

Yanlış Yanlış

Bulgular

İtfaiyecilerin koalaya su verdiği görüntüler 2019 Avustralya yangınından.

İkinci videodaki Avustralyalı ise bir bisikletçi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadele ettiği yedinci günde, sosyal medyada paylaşılan bir videonun, Manavgat’ta itfaiyecilerin yangından kurtarılan koalaya su verdiğini gösterdiği iddia edildi.

Görüntüler 2019 Avustralya yangınından

İddiada kullanılan videoyu tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda, görüntülerin hem eski tarihli hem de Avustralya’dan olduğunu görüyoruz. VOA News’in 23 Aralık 2019’da paylaştığı video görüntülerinde “Avustralyalı itfaiyeci alevler hiddetlenmişken susamış koalaya su veriyor” başlığı yer alıyor.

İtfaiyecilerin koalaya su içermesi WTHR, People, Euronews, Global News gibi haber sitelerinde konu edilmiş. WTHR, koalanın Cudlee Creek bölgesinde bulunduğunu ifade ediyor.

2019’da Avustralya’da meydana gelen yangında ülke çapında 11 milyon hektardan fazla arazi yandı, dördü itfaiyeci 33 kişi öldü. Kuzey Doğu Orman İttifakı’na göre, yanan bölgeden kaçmak için yeterince hızlı davranamayan toplam 2 binden fazla koala telef oldu ve Yeni Güney Galler'in kuzey kıyısındaki hayvanların yaşam alanlarının üçte biri yok oldu.

İkinci videodaki Avustralyalı bir bisikletçi 

Videonun ikinci kısmında, görüntülerin Manavgat’ta dağda bisiklet süren turistlerin koalaya yardım ettiği iddiası yer alıyor. Bir önceki görüntülerde olduğu gibi bu görüntüler de 2019’da Avustralya’da kaydedilmiş. CNN International’da yer alan habere göre Anna Heusler isimli bisikletçi Güney Avustralya'nın Adelaide kentine doğru dağda bisiklet sürerken yolun ortasında bir gördüğü susamış koalaya su verdi.

Heusler CNN’e “Koalanın yoldan çıkmasına yardım etmek için bisikletleri durdurduk, aksi halde arabalar çarpabilirdi. Koala bana doğru çok hızlı geldi, belli ki çok susamıştı. Ona su içirirken bisikletime çıktı. Hiç bu kadar hızlı hareket eden bir koala görmemiştim. Genellikle insan hayvanı değildirler, ağaçların üzerinde dururlar ve insanlar onlara hayranlıkla uzaktan bakarlar” dedi. 

Olay anının farklı açılardan çekilen fotoğrafları da mevcut:

koala bisiklet