Maltepe kaymakamının aşı karşıtı mitinge izin vermediği için sürüldüğü iddiası

Maltepe kaymakamının aşı karşıtı mitinge izin vermediği için sürüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Maltepe kaymakamı Meftun Dallı’nın yeni ataması, miting kararına izin vermediğinin açıklanmasından önce yapılmış.

Atamanın nedeni, görev süresinin dolması.

İçişleri Bakanlığı da iddiaları yalanladı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Birçok haber sitesinde yer alan iddiaya göre Maltepe kaymakamının görev yeri, 11 Eylül’de aşı karşıtlarının düzenlediği mitinge izin vermediği için değiştirildi.

karar miting surgunu iddiasi

Kaymakamın görev ataması miting kararından önce yapılmış

Kaymakam Meftun Dallı’nın ataması, 20 Ağustos 2021’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile gerçekleştirilmiş. Kaymakam Meftun Dallı’nın Kocaeli Derince’ye ataması, kararnamenin üçüncü sayfasında yer alıyor. 

meftun dalli atama kararnamesi

Maltepe Kaymakamlığı mitinge izin vermediğini ise 9 Eylül 2021’de, yani atamadan sonra duyurmuştu. Dallı’nın 20 Ağustos 2021’de atamasının yapıldığına dair haberlere de ulaşabiliyoruz.

Yazılı belge elimizde olmadığı için kararın hangi kaymakam tarafından verildiğini bilmiyoruz. Fakat Maltepe kaymakamlığına yeni atanan Bahri Tiryaki, göreve iznin verilmediğinin kamuoyuna duyurulduğu 9 Eylül'den önce başladı.

Kaymakamın ataması görev süresi dolduğu için yapılmış

İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yaparak eski Maltepe Kaymakamı Meftun Dallı’nın görev süresi dolduğu için yeniden atamasının yapıldığını, aşı karşıtı mitinge izin vermediği için sürüldüğü haberlerinin doğru olmadığını söyledi.

Mülki İdare Amirleri Atama, Değerlendirme ve Yerdeğiştirme Yönetmeliği’ne göre İstanbul’un da içinde bulunduğu birinci sınıf illerde görev yapan kaymakamlar, görev yerinde en az beş yıllık hizmet verip görev sürelerini tamamladıkları takdirde yeni görev yerine atanabiliyorlar. Dallı’nın 2016-2021 yılları arasında beş yıl boyunca ilçede görevli olduğu düşünüldüğünde, görev yeri değişikliği yapılması olağan.