Mahir Ünal'ın Türkiye'de bir dönem bardak bile olmadığını söylediği iddiası

Mahir Ünal'ın Türkiye'de bir dönem bardak bile olmadığını söylediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ünal'ın konuşmasının sadece sekiz saniyelik bir bölümü paylaşılmış.

Mahir Ünal açıklamasında bardağı bir metafor olarak kullanıyor ve partisinin icraatlarından bahsediyor.

Ünal, Twitter hesabından yaptığı açıklamayla da videonun cımbızlanarak kendisine iftira atıldığını belirtti.

Programın moderatörü de açıklamanın sekiz saniyeden daha uzun olduğunu vurguladı.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoyla birlikte AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'ın katıldığı bir televizyon programında Türkiye'de bir dönem bardak olmadığını söylediği iddia edildi.

analiz mahir unalin turkiyede bir donem bardak bile olmadigini soyledigi

Ünal'ın sözleri bağlamından koparılmış

Paylaşımda yer alan video incelendiğinde görüntülerin AK Partili Mahir Ünal'ın, TV5 kanalında 5 Şubat 2021 tarihinde katıldığı 4. Güç programından olduğu anlaşılıyor. YouTube üzerinden de tamamı izlenebilen program kaydından, Ünal'ın konuşmasının bir bölümünün "cımbızlanarak" alındığı anlaşılıyor.

Kaydın tamımı izlendiğinde "bardak" ifadesinin, yayının birinci saat 32'nci dakikasında yer aldığı anlaşılıyor. Ünal, Türkiye'deki ekonomik ve siyasi gündemi değerlendirirken bardağı bir metafor olarak kullanıyor; 18 yıllık iktidar boyunca bardağın yüzde 70'ini doldurduklarını söylüyor. Ünal, bir dönem doldurulacak bir bardak bile olmadığını belirtirken, önceki dönem siyasi iktidarları eleştiriyor, kendi icraatları ile bu orana ulaşıldığını vurguluyor. Ünal'ın sözlerinin tamamı şöyle:

"Bizim kaynaklarımızı, finansmanımızı, üretim yeteneğimizi kullanma becerimiz demek aynı zamanda bu. Çiftçimizle ilgili sorun var mı tabii ki var, esnafla ilgili sorun var mı tabii ki var. Bakın, bugün Amerika'da eğer 2,5 trilyon dolar para basına rağmen Amerika çok ciddi sorunlarla karşılaşıyorsa, Avrupa Birliği 1 trilyon euroluk bir finansman oluşturmasına rağmen çok ciddi sorunlar yaşıyorsa, Hollanda'da geçen gün yağma olayları yaşandı. Bizdeki gibi SGK borçlarını erteleme, kredi borçlarını erteleme, diğer taraftan kısa çalışma ödeneğinden tutun da bir çok destekleri sağlıyoruz. Ama bütün bunlar sorunlar olmadığı anlamına gelmiyor. Ben hep şu örneği veriyorum. Diyorum ki elimizde bir bardak var. Biz 18 yılda bu bardağın yüzde 70'ini doldurduk ama yüzde 30'u boş. Şimdi bu bardağın yüzde 30'luk boşluğunu da konuşalım ama yüzde 70'lik doluluğunu da konuşalım. Çünkü bir dönem bu ülkede bardak yoktu. Yani bırakın bardağın içindeki suyu, bardak yoktu. Ama şimdi bu bardağı yüzde 70 oranında doldurmuşuz. Yüzde 30'luk boşluk var mı var. Peki biz bu yüzde 30'luk boşluğu da Allahın izniyle doldurur muyuz, doldururuz. Sorun şu ki karşımızda bu yüzde 30'luk ya da yüzde 20'lik boşluğu konuşanlar ısrarla, CHP özelinde söylüyorum, iktidara geldiklerinde bu bardağı doldururlar mı, yerel yönetimlerde ne yaptıklarına bakıyorum."

Videonun sosyal medyada viral olmasının ardından Ünal da, bir paylaşım ile sözlerinin bağlamından koparıldığını belirtti. Programın moderatörlerinden Hasan Basri Akdemir de Ünal'ın ifadelerinin sekiz saniye değil daha uzun olduğunu vurguladı.

Bardak örneğinin hemen öncesinde Ünal'ın bir çiftçinin kullandığı telefon ile ilgili açıklaması da tartışma yaratmıştı.