Mağara evi diye paylaşılan görseldeki yapının Polatlı’dan olduğu iddiası

Mağara evi diye paylaşılan görseldeki yapının Polatlı’dan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Tunus’un Matmata kasabasındaki bir mağara evini gösteriyor.

Google Haritalar üzerinden fotoğraftaki eve ulaşılabiliyor.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Ankara Polatlı’da yaşayan bir vatandaşın tarlasına inşa ettiği mağara evini gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf hızla yayıldı ve epey etkileşim aldı. 

polatli iddia gorseli

Paylaşıma yanıt veren bir kullanıcı, fotoğrafın Libya’da çekildiğini belirten bir paylaşımı kaynak göstermiş. 2017’de fotoğrafı paylaşan kişi, fotoğrafın Libya’nın Gharyan kentindeki bir mağara evini gösterdiğini ifade etmiş. Fotoğraf, çeşitli internet sayfalarında da Libya’dan olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

Peki görüntüdeki ev Polatlı’da ya da Libya’da mı?

Fotoğraftaki ev Tunus’tan

Tersine görsel arama yöntemiyle fotoğrafı internette arattığımızda bir fotoğrafçının internet sitesi karşımıza çıkıyor. Tunus’ta çektiği fotoğrafların içerisinde, iddia konusu eve çok benzeyen bir kare göze çarpıyor. Fotoğrafın altında Tunus, Matmata’da bir mağara evini gösterdiği yazıyor.

fotografcinin tunus karesiFotoğrafçının Tunus, Matmata’da çektiği fotoğraf

Anahtar kelimeler kullanarak bir arama yapıldığında, Matmata’daki mağara evleri hakkında pek çok içerik karşımıza çıkıyor. 

Bir Berberi kasabası olan Matmata’da bulunan mağara evleri, yüzyıllara dayanan bir geçmişe sahip. Sahra yakınında bulunan kasabada yaşayan insanlar, iklim şartları nedeniyle bu evleri inşa etmiş. Evlerin varlığı, 1967’de yaşanan sel felaketine dek bilinmiyormuş. George Lucas’ın yazıp yönettiği, dünyaca ünlü bilim kurgu serisi Star Wars’un ilk filminin bir bölümü burada çekilmiş. Star Wars sonrası Matmata popülerlik kazanmış.

Google Haritalar aracılığıyla Matmata üzerinde bir geziye çıktığımızda, Berber barlanglakások(Berberi mağara evleri) ismiyle işaretlenmiş bir yer dikkatimizi çekiyor. 

berberi evleri

Burada yer alan fotoğraflar ve sokak görünümü özelliği sayesinde fotoğraftaki evin burada olduğunu tespit edebiliyoruz. Burada yer alan fotoğraflardan biri, iddia paylaşımında yer alan fotoğrafın çekim açısına yakın bir açıdan çekilmiş.

tunus magara evi 1

İki fotoğraftaki görüntüler arasında farklılıklar olsa da evin temel yapısı ve topografik özellikler karşılaştırıldığında, fotoğrafın burada çekildiği ve görüntülerdeki evlerin aynı olduğu anlaşılıyor.

karsilastirma 1Evin içerisinde değişiklikler olsa da temel yapısının aynı olduğu görülüyor.

karsilastirma 2Kırık testinin üzerinde bulunduğu taş yapı aynı.

karsilastirma 3İki fotoğrafın da aynı yerde çekildiği, üstünde görülen dağın aynı olmasıyla da doğrulanıyor.

Yani, fotoğraftaki ev Polatlı’da değil, Tunus’ta.

Libya’da da mağara evler var

İki sınır komşusu Libya ve Tunus, çeşitli ortak kültürel özelliklere sahip. Libya’nın Geryan kasabasında bulunan Berberi evleri de bu ortaklıklardan biri. Geryan ve Matmata’da bulunan mağara evler arasında pek çok benzerlik mevcut. Fotoğrafın Libya’da çekildiği varsayımının da bu benzerliklere dayandığı söylenebilir.