Madrid Üniversitesi’nde akademisyen olduğunu iddia eden Ahcik Aratyan adlı hesap

Madrid Üniversitesi’nde akademisyen olduğunu iddia eden Ahcik Aratyan adlı hesap

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Hesapla ilişkilendirilen isme ve fotoğrafa ilişkin arama motorlarından bir sonuç alınamıyor.

Ahçik Aratyan ismiyle Universidad Complutense Madrid kayıtlarında bir bilgi bulunmuyor.

Akademik veri tabanlarında bu kişiyle ilgili bir veriye ulaşılamıyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

12 Ekim 2020 tarihinde paylaştığı tweet ile sosyal medyada yüksek etkileşim alan Prof. Dr. Ahcik Arat adlı kullanıcı profilinde Madrid Üniversitesi’nde çalıştığını ve psikoloji alanında uzmanlığı olduğu bilgisini paylaştı. Ancak bazı kullanıcılar, bu kişinin iddia ettiği gibi, bir akademisyen olmadığını ileri sürdü.

ahcik arat tweet

Hesapla ilgili incelemenin ilk aşamasında kullanıcının iletilerine gelen yorumlarla ilgili bir davranışı dikkat çekiyor. Kullanıcı gönderilerine gelen bazı yorumları gizliyor, bunlarsa hesabın gerçekliğini sorgulayan kullanıcılara ait.

ahcik arat bio

İlk gönderisi 11 Ekim’de paylaşılan hesap, Ekim 2020’de açılmış ve 14 Ekim itibariyle 35 gönderiye sahip

İsmi Google arama motorunda arattığımızda Twitter linkleri dışında karşımıza Habererk adlı internet sitesinin, aynı hesaptan aldığı bilgilerle oluşturduğu bir içeriği çıkıyor. Bir diğer karşımıza çıkan link ise profili araştıran Malumatfuruş’un Twitter gönderileri. Yoğun etkileşim alan hesaba dair arama motorunda yeterli sonuç çıkmadığı ve hesabın bir gün önce oluşturulduğu dile getiriliyor

Bir başka dikkatimizi çeken ayrıntı ise hesabın biyografi kısmında bir gün içinde değişen üniversite bilgisi. Ahcik Aratyan adlı hesabın 12 Ekim 2020 tarihli ekran görüntüsünde kendini Complutense University of Madrid’de psikoloji profesörü olarak tanıttığı görülürken, 13 Ekim’de açıklamasını University of Madrid olarak değiştirdiği görülüyor. Bir gün içerisindeki takipçi değişimi ise bir hayli fazla.

ahcik arat eski yeni bio

Ancak İspanya'nın en büyük üniversitesi olan Universidad Complutense Madrid’in internet sitesinde Ahcik Arat veya Ahcik Aratyan isimlerine dair bir bilgi yer almıyor. Teyit üniversite ile de iletişime geçti ancak şu ana kadar yanıt alamadı.

madrid uni

Google Scholar ve YÖK üzerinde yapılan aramalarda da ne bir profil ne de bu isimle yazılmış makaleye rastlanıyor.

scholar yok arama

Tersine görsel arama yoluyla Twitter hesabındaki profil fotoğrafını incelediğimizde de bu isimle uyuşan bir sonuca erişemiyoruz

“Ahcik” Ermenice “kız” anlamına geliyor. Ön ad olarak kullanımı yaygın bir sözcük değil.