Madonna 2019'da piyasaya çıkan albümünde koronavirüsü öngörmüş müydü?

Madonna 2019'da piyasaya çıkan albümünde koronavirüsü öngörmüş müydü?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Daktilo, dünyaca ünlü “Smith Corona” marka daktilodan başkası değil.

Albüm 14 Haziran’da yani salgın çıkmadan aylar önce piyasaya sürülmüştü.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Salgınla ilgili bilgi bombardımanına, mantığın sınırlarını zorlayan komplo teorileri de eşlik ediyor. Göz önündeki kişilerin hayatları da bunlara dahil. Son örnek de hakkında daha önce birçok komplo teorileri yazılan Madonna idi. Sosyal medyada paylaşılan bazı gönderilerde, Madonna’nın 2019’da yayımlanan bir albümünün kartonetinin, yeni koronavirüsü önceden haber verdiği iddia edildi. 

madonna korona ongoru iddia gorsel min

Ancak Madonna’nın 2019’da çıkan Madame X albümün kartonetinin arka kapağında görülen daktilo, dünyaca ünlü “Smith Corona” marka daktilodan başkası değil. Albüm 14 Haziran’da yani salgın çıkmadan aylar önce piyasaya sürülmüştü. Kartonetin iç sayfalarında yer alan meslekler, albümün temasını yansıtıyor. Madonna albüm sırasında verdiği demeçlerde “profesör, öğretmen, kabare şarkıcısı” gibi mesleklerin karakterinin bir parçası olduğunu belirtiyordu. Yani Madonna’nın albümünde vermek istediği sanatsal mesaj çarpıtılarak büyük bir komplo teorisinin parçası gibi aktarılmış.

“Corona” kartonette kullanılan daktilonun markası 

Albümün arka kapağına dijital satış platformlarından ulaşılabiliyor ve görseldeki daktilonun “Corona” marka olduğu görülebiliyor. Smith Corona markası, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) 130 yılı aşkın süredir faaliyet gösteriyor. “Smith Corona” markasının resmi internet sitesindeki bilgilere göre, daktilolar ABD’de buhran yıllarında piyasaya sürülmüş. Vintage ürünlerin fotoğraflarının yer aldığı bir internet sitesinde de, albüm kartonetindeki daktilo modelinin 20. yüzyılın başlarından beri piyasada olduğunu anlıyoruz. 

madonna korona daktilo min

Kartonetteki daktilonun seri numarasını göremiyoruz; ancak fotoğraftaki Corona Model 3 ile (daktilonun altındaki “3” ibaresi) birebir aynı. ABD’deki Daktilo Veritabanı’nda modeli arattığımızda, 3’ün 1910’lardan 1940’lara kadar üretildiğini görüyoruz.

Madame X albümünün piyasaya sürülüş tarihiyse 14 Haziran 2019. O tarihte Covid-19 salgını daha başlamamıştı. Madonna albümün promosyonu sırasında verdiği röportajlarda albüme ismini veren “Madame X”in, kendi kişilik özelliklerinin yansıması olduğunu dile getirmişti. Instagram’da albüm piyasaya çıkmadan pek çok önizleme videosu yayınlanan Madonna, kendisine “Madame X” olarak seslenişinin hikayesini de anlatıyor. Madame X başlığı, aynı zamanda 1908 tarihli Alexandre Bisson tarafından yazılmış bir tiyatro metninin de ismi.

Farklı daktiloları sanatçının başka video kliplerinde de görmek mümkün

Aynı iddiaya eşlik eden başka bir komplo teorisi ise Madonna’nın Mayıs 2019’da Eurovision Şarkı Yarışması Finali’nde gerçekleştirdiği performansta maskeli dansçıların bulunduğu ve bunun da bir salgın öngörüsü olduğuydu. YouTube’dan izlenebilen performansta dansçıların gaz maskesi takmış oldukları anlaşılıyor. Ama gösterinin ana mesajı yarışmanın gerçekleştirildiği İsrail ile Filistin arasındaki çatışmalardı. Gösteri sonunda arkalarında iki ülkenin bayrağı bulunan dansçılar el ele tutuşuyordu. 

madonna eurovision gosteri min

Corona marka daktiloyla ilgili iddialar geçen ay eşi Rita Wilson’la kendisine Covid-19 teşhisi konduğunu açıklayan Tom Hanks hakkında da yayıldı. Hanks’in bir sosyal medya paylaşımında daktilonun görülmesi üzerine, iddialar dış basında da yer aldı

Sonuç olarak Madonna’nın Haziran 2019’da yayımlanan albüm kapağında bulunan Smith Corona marka daktilonun Covid-19’la alakası bulunmuyor. Daktilo yıllardır üretimde. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden çarpıtmaya örnek olarak gösterilebilir.