Lucescu'nun Fenerbahçe taraftarının Putin sloganıyla ilgili yaptığı iddia edilen açıklama

Lucescu'nun Fenerbahçe taraftarının Putin sloganıyla ilgili yaptığı iddia edilen açıklama

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Mircea Lucescu Fenerbahçe hakkında “Tüm dünyada şikeci olarak tanınan bir camiaya yakışır bir davranış” diye bir açıklama yapmadı.

Lucescu yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamada sadece "Böylesi tezahüratlar beklemezdim" demiş.

Lucescu’nun genel olarak maçı değerlendirdiği açıklamalarında ise "İki güçlü takım arasında çok güzel bir maç oldu" ifadeleri yer alıyor.

27 Temmuz’da Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu’nda karşı karşıya gelen Fenerbahçe ve Ukrayna takımı Dinamo Kiev arasındaki maçta, Fenerbahçe taraftarının attığı Vladimir Putin sloganları, Türkiye ve dünya basınında geniş yer buldu

Sosyal medyada da Dinamo Kiev Teknik Direktörü Mircea Lucescu’nun Putin sloganlarına ilişkin “Fenerbahçe taraftarının Rusya lehine tezahürat yapmasına şaşırmadım. Tüm dünyada şikeci olarak tanınan bir camiaya yakışır bir davranış” açıklaması yaptığı iddia edildi.

lucescu fenerbahce sike aciklamasi iddia

Lucescu’nun böyle bir açıklaması yok

2-1 Dinamo Kiev’in kazandığı maçın ardından teknik direktör Mircea Lucescu basın toplantısına katılmadı. Ancak Lucescu’nun maça ilişkin değerlendirmeleri basında yer almış.

Dinamo Kiev hakkında haberler yapan internet sitesi dynamo.kiev.ua’da ve farklı dillerde yayın yapan internet sitelerinde Lucescu’nun yayıncı kuruluşa yaptığı açıklamaya şöyle yer verilmiş:

“Sizlere soruyorum kaç tane faul yaptığımızı yine saydınız mı? Her şey planımız dahilindeydi, işledi ve kazandık. Ama taraftarları hesaba katamamışız, böylesi tezahüratlar beklemezdim, yazık.”

ukrayna kulup basin internet sitesi lucescu aciklamapng

Lucescu’nun genel olarak maçı değerlendirdiği açıklamasında şu ifadeler yer alıyor: 

“İki güçlü takım arasında çok güzel bir maç oldu. Takımım maçın sonuna kadar iyi bir fiziksel seviyeyi koruyabildiği için çok mutluyum. Bu eleme turunu kazanmayı hak ettiğimizi düşünüyorum.”

Lucescu’nun iddia edilen açıklamaları yaptığına dair ise kanıt yok. Farklı dillerde anahtar kelimelerle arama yaptığımızda da böyle bir açıklamaya rastlamıyoruz. Ukraynaca yayın yapan internet sitelerinde de bu ifadelerin yer aldığı bir açıklama yer almıyor.

İddiayı Doğruluk Payı da inceledi.