Lübnan'daki patlamayı IŞİD'in üstlendiği iddiası

Lübnan'daki patlamayı IŞİD'in üstlendiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

5 Ağustos 2020 tarihi itibariyle patlamanın kesin nedeni bilinmiyor.

Lübnanlı yetkililer, olayın saldırı değil, güvenlik önlemlerinin savsaklanmasından kaynaklı bir kaza olduğunu ifade ediyor.

Konu hakkındaki kaynak, haber teyit edilmediği gerekçesiyle geri çekildi.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Yeni Akit, ABC Gazetesi, Gazete Manifesto gibi internet sitelerinde yer alan bir iddiaya göre, 4 Ağustos 2020’de Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen patlamayı, IŞİD üstlendi.

beyrut patlama

Ancak IŞİD’in Beyrut’taki patlamayı üstlendiği iddiası doğru değil. Konu hakkındaki kaynak haber, teyit edilmediği gerekçesiyle geri çekildi. 5 Ağustos 2020 tarihi itibariyle patlamanın kesin nedeni bilinmiyor. Lübnanlı yetkililer, olayın saldırı değil, güvenlik önlemlerinin savsaklanmasından kaynaklı bir kaza olduğunu ifade ediyor. 

Patlamanın kesin nedeni henüz netleşmedi 

Başkent Beyrut’ta meydana gelen patlamanın nedeni henüz bilinmese de, yetkililerden gelen açıklamalar olayın kaza olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Lübnan Başbakanı Hasan Diyab konu hakkında yaptığı açıklamada patlamanın meydana geldiği liman bölgesinde yaklaşık 2 bin 750 ton amonyum nitratın güvenlik önlemleri alınmadan depolandığını ve patlamaya bu maddenin yol açmış olabileceğini ifade etti.

beyrut

Patlamanın meydana geldiği liman bölgesi. Kaynak: AFP

Lübnan Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabı da, Başbakan Diyab’ın olayın kabul edilemez olduğu demecini paylaştı

Lübnan iç istihbarat servisi başkanı Abbas İbrahim da patlamanın yüksek infilak özelliğine sahip materyallerin bulunduğu alanda gerçekleştiğinin altını çizdi. Patlama ABD’de de kafa karışıklığına yol açtı. Başkan Trump patlamanın saldırı olabileceğini ifade ederken, ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, saldırı izi olmadığını görüşünü ileri sürdü.

İddiayı duyuran Sputnik, bahsi geçen haberin Rus Interfax ajansından servis edildiğini, ancak haberin asıl kaynaktan teyit edilmediği için kaldırıldığını açıkladı. Interfax’ta yer alan güncel haberde de, patlamanın kaynağının amonyum nitrat olabileceği bilgisi yer alıyor

sputnik lubnan

Aşırılık yanlısı silahlı gruplar hakkında çalışmalar yapan SITE Intelligence Group isimli kuruluşun direktörü Rita Katz, Twitter’da yaptığı paylaşımda patlamanın çevrimiçi IŞİD gruplarında sevinçle karşılandığını söyledi. IŞİD, 2015 yılında Lübnan’ı bir kez hedef almış ve saldırılarda en az 43 kişi hayatını kaybetmişti. O dönem örgütten yapılan açıklamalar ve Lübnanlı yetkililerin kanıtları, olayın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğine ışık tutmuştu. Ancak 4 Ağustos 2020’de meydana gelen patlamanın, IŞİD’le ilgisini gösteren bir kanıt şimdilik yok. 

Beyrut’un liman bölgesinde meydana gelen şiddetli patlamada şimdiye kadar 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, 4 bin kişi de yaralandı. Yaralılar arasında altı Türk vatandaşı da bulunuyor

Sonuç olarak 5 Ağustos 2020 tarihi itibariyle IŞİD’in patlamayı üstlendiği iddiası doğru değil. İddiayı dillendiren haber geri çekildi. Henüz patlamanın kesin nedeni bilinmezken olayın kaza olduğu şüphesi üzerinde duruluyor. İddia yanlış bilgi türlerinden uydurma kategorisinde değerlendirilebilir.