Fotoğrafın üzerinde 'Yurtta sulh cihanda sulh' yazan bir Londra otobüsünü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın üzerinde 'Yurtta sulh cihanda sulh' yazan bir Londra otobüsünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Yazı fotoğrafa sonradan eklenmiş.

Resmi herhangi bir kurum böyle bir otobüsün varlığına dair yayın yapmamış.

Otobüs fotoğrafının orijinaline stok sitelerinden ulaşmak mümkün.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, Londra’nın ünlü iki katlı kırmızı otobüslerinden birinin üzerinde Mustafa Kemal Atatürk’e atfedilen “Yurtta sulh cihanda sulh” sözünün yazılı olduğunu gösterdiği iddia edildi.

2013 yılından bu yana dolaşan görsel, bazen okul koridorlarına asılmış, bazen gazete köşelerine konu olmuş. Hatta tişörtleri dahi satılıyor. 

londra1

Görselin orijinaline stok sitelerinden ulaşılabiliyor

Görselin aslına ulaşmak için tersine görsel arama yaptığımızda, fotoğrafın orijinaline bir stok sitesinden kolayca ulaşabiliyoruz. Aynı sitede pek çok stok Londra fotoğrafına daha rastlamak mümkün. 

londraotobus 3

Görselin yüksek çözünürlüklü versiyonlarından birinde ise "www.burakgulsen.com" adlı bir internet sitesi yer alıyor. Şu anda kullanımda olmayan siteye Wayback Machine sayesinde ulaşılabiliyor ve sitenin Burak Gülşen isimli bir sanatçıya ait olduğu anlaşılıyor. Teyit, sitede yer alan sosyal medya hesapları üzerinden Gülşen'e ulaştı. Gülşen montajı kendi Facebook sayfası için yaptığını ve viralleşmesine şaşırdığını belirtti.

londra3

Kilit aramalarda da böyle bir görsel çıkmıyor 

Fotoğrafı kilit kelimelerle aradığımızda da, Londra sokaklarında bu mesajı taşıyan bir otobüsün gezdiğini söyleyen bir içeriğe rastlamıyoruz. Fotoğraf gerçek olsa konu hakkında bilgi veren haberlere ulaşmamız mümkün olurdu. 

Görsel hakkında doğrulama sitesi Malumatfuruş bir yazı yayınlayarak fotoğrafın montaj olduğunu duyurdu.