Londra Belediyesi’nin gelecekteki aşı ölümleri için ihale açtığı iddiası

Londra Belediyesi’nin gelecekteki aşı ölümleri için ihale açtığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Londra Westminster Belediye Meclisi "Geçici Vücut Depolama Hizmeti” başlığıyla 10 Haziran’da ihale açmış.

Ancak ihalenin genel amacı zaten olası bir “aşırı ölüm” durumunda bedenlerin doğru bir şekilde saklanmasını sağlamak.

Covid-19 salgınında meydana gelen aşırı ölümler nedeniyle bedenleri saklama, gömme gibi sorunlar dünyanın birçok yerinde ortaya çıkmıştı.

Aşırı ölüm (excess mortality), epidemiyolojide kriz durumlarında beklenenden daha fazla can kaybını ifade ediyor.

Ülkelerin tuttuğu kayıtlar dünyada henüz aşı kaynaklı ölüm olmadığını gösteriyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayınlanan ses kaydıyla Britanya Londra Belediyesi’nin “aşı kaynaklı aşırı ölümler” için 2025 yılına kadar geçerli bir ceset toplama ihalesi açtığı öne sürüldü. Aynı ses kaydında dört British Airways pilotunun aşıdan öldüğü de öne sürülmüş.

londracesettoplamaasiolumleriiddia

Westminster Belediye Meclisi’nin ihale açması aşı ölümlerine işaret etmiyor

Britanya’da Londra Westminster Belediye Meclisi "Geçici Vücut Depolama Hizmeti” başlığıyla 10 Haziran’da ihale açmış. İhalenin açılma nedeni Londra’nın tüm bölgelerinde olası “aşırı ölüm” durumunda bedenlerin için dört yıllık anlaşma sağlamak. 

Aşılamanın hızlandırıldığı dönemde böyle bir ihale ilanı “aşı ölümlerine karşı hazırlık” gibi yanlış bir intiba yayılmasına neden oldu. Ancak ihalenin genel amacı zaten olası bir “aşırı ölüm” halinde bedenlerin doğru bir şekilde saklanmasını sağlamak. 

Covid-19 salgınında meydana gelen aşırı ölümler nedeniyle bedenleri saklama, gömme gibi sorunlar dünyanın birçok yerinde ortaya çıkmıştı. Nitekim Britanya hükümetinin de daha önce pandemi nedeniyle bölgelere ekstra ceset depolama desteği sağladığı da biliniyor. 

Aşırı ölüm (excess mortality), epidemiyolojide kriz durumlarında beklenenden daha fazla can kaybını ifade ediyor. Covid-19 salgını nedeniyle dünyanın birçok yerinde olağandan daha fazla ölüm meydana geldi. Britanya’da da hem doğrudan Covid-19, hem de dolaylı olarak altta yatan başka hastalıklar nedeniyle “aşırı ölüm” meydana geldiğini ortaya koyan çalışmalar var. Veriler de bunu gösteriyor.

Dolayısıyla Westminster meclisinin ihaleyi açması, ölümlerin aşıdan kaynaklandığı ya da aşıya bağlı ölüm öngörüldüğüne işaret etmiyor. Belediye aşı değil, diğer nedenlerle yaşanacak kayıpları göz önünde bulundurup böyle bir ilan açmış. Sadece salgın değil, doğal afet durumlarında da böyle hizmetlere ihtiyaç duyuluyor. Pandemi ve acil durumlar için bu hizmetleri veren kuruluşlar var. 

Dünyada aşı kaynaklı olduğu tespit edilmiş bir kayıp yok

Dünyada Covid-19 aşıları nedeniyle gerçekleştiği belirlenmiş bir ölüm söz konusu da değil. Ancak koronavirüsün neden olduğu hastalık nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybetti. Her ne kadar aşı hastaneye yatış ve ölümlerde önemli bir düşüşe neden olsa da, salgın devam ediyor. Dünyanın birçok yerinde henüz toplumsal bağışıklık kazanılmış değil. Salgın devam edip daha bulaşıcı varyantlar ortaya çıktıkça, hazırlık yapmak da gerekiyor. Bilim insanları SARS-CoV-2’nin tamamen ortadan kalkmasının pek mümkün olmadığı görüşünde. Bu, virüsün neden olduğu tehlikenin devam ettiğini gösteriyor. 

British Airways’in dört pilotunun yakın zamanda öldüğü doğru olsa da, bu ölümlerin sebebi aşı değildi. Reuters ve Full Fact gibi kuruluşlara bilgi veren British Airways yetkilileri de, ölümlerin aşı kaynaklı olmadığını açıkladı. Havayolu şirketi Twitter’dan sosyal medyadaki spekülasyonların doğru olmadığı yönünde paylaşım da yaptı.

britishairwaystwitteraciklama

Güncelleme: 06/07/2021

Bulgularda yer alan "Dünyada Covid-19 aşıları nedeniyle gerçekleştiği belirlenmiş bir ölüm söz konusu da değil." ifadesi "Ülkelerin tuttuğu kayıtlar dünyada henüz aşı kaynaklı ölüm olmadığını gösteriyor." şeklinde değiştirildi.