Leyla Aydemir'in katilinin amcası olduğu iddiası

Leyla Aydemir'in katilinin amcası olduğu iddiası

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada yer alan paylaşımlarda Ağrı’da 18 gün boyunca süren arama çalışmalarının ardından ölü bulunan Leyla Aydemir’in katilinin amcası olduğu iddia edildi. Gönül Sofrası isimli Facebook sayfasında yer alan iddia, 7 binden fazla paylaşım 7 binden fazla beğeni aldı.

leyla aydemir katili oz amcasi iddiasi 1024x623

Ancak Leyla’nın katilinin amcası olduğu ve tutuklandığı yönünde 4 Temmuz 2018'de sosyal medyada yer alan iddialar doğru değildi. Leyla’nın amcası olduğu belirtilerek sosyal medyada fotoğrafı paylaşılan Mehmet Aydemir hakkında olayın yaşandığı sırada herhangi bir suçlama bulunmuyordu. Ayrıca Mehmet Aydemir, Leyla’nın öz amcası değil babası Nihat Aydemir’in kuzeni. Leyla’nın öz amcası Yusuf Aydemir ile ilgili de bir suçlama söz konusu değildi. Ancak 20 Eylül 2019'da görülen davanın ilk duruşmasında ikisi için de tutuklama kararı alındı. Hukuki süreç devam ederken 18 Aralık 2019'da yapılan tutukluluk değerlendirmesinde Mehmet Aydemir'in tahliyesine karar verildi. Davada şu an için tek tutuklu kişi Yusuf Aydemir kaldı.

Sosyal medyada Leyla’nın amcası olarak ifade edilen Teyit'in ulaştığı taziye evindeki Mehmet Aydemir, Emniyet’in zanlı hakkında şu an için bir bilgi vermediğini ifade etti.

"20 güne yakındır durmadan aradık, bakmadığımız yer kalmadı. Dün gece 11 gibi bir paylaşım yapıldı, haberler yapıldı ve katil amcası çıktı denildi. Cezaevine atıldı, evi basıldı diyenler oldu. Ben o sırada taziye evindeydim. Leylamızın babası Nihat Aydemir de sabah röportaj verdi o sırada da onunlaydım. Bu tür haberler kesinlikle doğru değil, bizim acımız bize yetiyor bunu yapmasınlar. Eğer adalet yerini bulsun istiyorlarsa gelsinler hep beraber adalete teslim edelim o kişiyi."

“Suç duyurusunda bulunacağım”

Mehmet Aydemir ve Yusuf Aydemir İHA’ya konuşarak iddiaları ortaya atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etmişti.

Amca Yusuf Aydemir'in tutuklanmasına karar verildi

Teyit'in Temmuz 2018'de görüştüğü Ağrı Jandarma İl Komutanlığı’ndaki yetkililer de internette yaygınlaşan Leyla’nın amcasının katil olduğuna yönelik iddiaların doğru olmadığını ifade etmişti.

Ancak olay hakkında yaklaşık bir yıl sonra hazırlanan iddianame sonucunda açılan davanın ilk duruşması 20 Eylül 2019'da gerçekleşti. Duruşmanın sonucunda mahkeme heyeti amca Yusuf Aydemir’in tutuklanmasına, tutuklu Mehmet Ali Aydemir’in tutukluluğunun devamına karar verirken diğer sanıkların beraatına karar verdi. Aydemir davasının ikinci duruşması 21 Şubat 2020'ye ertelendi. Olayla ilgisi olduğu düşünülen 7 sanığa da ayrıca dava açıldı. Cumhuriyet'te yer alan habere göre Leyla'nın ailesi amcadan şikayetçi olmayacaklarını avukatlarına iletti ve avukat duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti, duruşma sonrası 23 Ekim ve 20 Kasım 2019'da tutukluluk değerlendirmesinde sanıkların tutukluluk hallerinin devamını uygun buldu. 18 Aralık 2019'da yapılan tutukluluk değerlendirmesinde ise mahkeme heyeti, Mehmet Ali Aydemir serbest bırakıldı. 17 Haziran 2020'deyse savcı mütalaasını tamamladı. Savcı, tutuklu yargılanan amca Yusuf Aydemir, akrabası Mehmet Ali Aydemir ve köylüsü Besim Dursun’un fikir ve eylem birliği içerisinde Leyla’yı öldürdüğünün anlaşıldığını belirtti; ağırlaştırılmış müebbet ve 14’er yıla kadar hapis cezası verilmesini istedi.

Güncelleme: 19/07/2018

Mehmet Aydemir'in tutuklanması üzerine Yanlış olarak işaretlenen analiz Belirsiz olarak işaretlendi.

Güncelleme: 21/09/2019

20 Eylül 2019'daki duruşmada alınan kararlar doğrultusunda öncesinde analiz güncellendi.

Güncelleme: 19/12/2019

18 Aralık 2019'daki mahkeme heyeti kararı analize eklendi.

Güncelleme: 17/06/2020

Savcı mütalaası analize eklendi.