Lady Gaga’nın Zeki Müren’in fotoğrafını kopyaladığı iddiası

Lady Gaga’nın Zeki Müren’in fotoğrafını kopyaladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Zeki Müren’in Lady Gaga’nın fotoğrafıyla benzer bir görseline rastlanmıyor.

Zeki Müren’e ait olduğu iddia edilen görsel manipüle edilerek oluşturulmuş.

Lady Gaga, klibinde yer alan görseldeki makyajın “soytarıya övgü” olduğunu ve hayranlarına duyduğu özlemi ifade ettiğini açıklamış.

Sosyal medyada Lady Gaga’nın “Applause” isimli şarkısının klibindeki fotoğrafında Zeki Müren’i taklit ettiği iddia edildi.

zeki muren lady gaga tweet iddia

Tersine görsel arama ile araştırmaya başladığımızda görselin en eski tarihli paylaşımlarının, 2013 yılına dayandığını görüyoruz. Fotoğraf Facebook gruplarında ve farklı forumlarda yer almış

Yapılan paylaşımlarda “Lady Gaga - Applause / Zeki Müren - Alkışlarla Yaşıyorum” notunun yer aldığı görülüyor. Ayrıca Zeki Müren’e ait olduğu iddia edilen görselin üzerinde “1988” tarihi de dikkat çekiyor. 

zeki muren lady gaga

İddia 2013 yılında “Lady Gaga, Zeki Müren’i kopyaladı”, “Lady Gaga, Zeki Müren’den alıntı yaptı” gibi başlıklarla haber sitelerinde de yer almış.

Zeki Müren’in böyle fotoğrafına rastlanmıyor

Zeki Müren’in Lady Gaga ile benzer bir fotoğrafı ya da albüm kapağı olduğuna kanıt yok. Zeki Müren’in albüm kapaklarını ve fotoğraflarını incelediğimizde böyle bir fotoğrafa rastlanmıyor

Zeki Müren’in en bilinen fotoğrafıyla iddia görseli karşılaştırdığımızda ise bazı benzerlikler dikkati çekiyor.

İki fotoğrafı incelediğimizde Zeki Müren’in portresiyle ile Lady Gaga’nın klibinde kullanılan görselin birleştirilerek oluşturulduğu tahmin edilebilir.

Fotoğrafta bakışlar, kaşlar ve göz makyajında benzerlikler tespit ediliyor.

zeki muren mimik

Lady Gaga’nın fotoğrafının arka planının Zeki Müren’in olduğu iddia edilen görsellerin arka planlarının birebir aynı olması da görselin manipüle edilerek oluşturulduğuna işaret ediyor.

lady gaga klip gorsel

Öte yandan Zeki Müren diskografisinde “Alkışlarla Yaşıyorum” isimli bir albümü ya da şarkısı yok. İddia görselde belirtilen 1988 yılına gittiğimizde rastladığımız tek albüm “Gözlerin Doğuyor Gecelerime” oluyor. Ancak bu albümde de “Alkışlarla Yaşıyorum” adlı bir esere rastlanmıyor. Albüm kapağında da iddiaya konu olan benzeri bir görsele rastlanmıyor.

Söz konusu sözler sadece Zeki Müren’in “İşte Benim Zeki Müren” şarkısında geçiyor: “Kalpten kalbe akışlarla, alkışlarla yaşıyorum.” 

Lady Gaga’nın fotoğrafının hikayesi

Lady Gaga “Applause” şarkısını “Artpop” albümünün çıkış single’ı olarak Amerikalı müzik yapım şirketi Interscope Records tarafından 12 Ağustos 2013’te yayınladı. İddiaya konu olan görsel de aynı yıl çekilen klipte kaydedilmiş.

Klibin hikayesine ve klipte yer alan öğelere dair yapılan yorumlara baktığımızda, Gaga’nın mitolojiden, çeşitli sanat eserlerinden, filmlere göndermede bulunduğu gibi çıkarımlar yer alıyor. 

Gaga ise ABC News’e klibin ilhamını hayranlarından aldığını, klipteki palyaço makyajının “soytarıya övgü” olduğunu açıklamış. Gaga, boyalı yüzünün hayranlarıyla uzun süredir doğrudan bağlantı kuramadığı ve onları özlediği için üzüntüden ağlamasını temsil ettiğini söylemiş:

“Bu makyajı soytarıya bir övgü olarak yaptık. Sette performans gösterirken hayranlarımla uzun zamandır görüşemediğim için üzgün hissetmeye başladım. Kamera önünde performans sergilemek ile 50 bin kişiye performans sergilemek arasında farklar var. Değişik hissettiriyor ve gerçekten onları çok özledim. Bu yüzden makyajı ellerimle yüzüme gözyaşları gibi bulaştırdım ve şarkı söylerken ağlamaya başladım. ‘Alkışlar için yaşıyorum.’”

lady gaga klipten kesit

Klipten bir başka kesit.

Lady Gaga’nın söyleşide dile getirdiği “Alkışlar için yaşıyorum (I live for the applause)” sözleri, iddia konusu “Applause” isimli şarkısında geçiyor. Gaga, şarkının kendisini ayakta tutanın hayranlarının alkışları olduğunu anlaması sonucu doğduğunu anlatmıştı

Yani Lady Gaga’nın fotoğrafının hikayesine baktığımızda Zeki Müren’den ilham aldığına dair bir işarete ulaşamıyoruz. Zaten Zeki Müren’in benzeri bir fotoğrafının olduğuna da kanıt yok. 

Ancak iki sanatçının farklı şarkılarında geçen benzer ifadeler nedeniyle böyle bir manipülasyon oluşturulmuş olması muhtemel.