Lady Gaga'nın Yeni Zelanda'da hayatını kaybedenler için sure okuduğu iddiası

Lady Gaga'nın Yeni Zelanda'da hayatını kaybedenler için sure okuduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Videoda sureyi okuyan kadın sanatçı, tarzıyla Lady Gaga’ya benzetilen Tunuslu şarkıcı Sofia Sadek.

Sofia Sadek’in sosyal medyada yayınladığı fotoğraflar da videodaki kişinin kendisi olduğunu doğruluyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videoda, ABD’li şarkıcı Lady Gaga’nın katıldığı bir radyo programında, Yeni Zelanda’da iki camiye gerçekleştirilen terör saldırısında hayatını kaybedenler için Kur’an’dan bir sure okuduğu iddia edildi.

Murat Ortaçer isimli Twitter kullanıcısı tarafından 5 Nisan 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan video, şimdiye kadar yaklaşık 737 bin kez görüntülendi, 3 binden fazla beğeni aldı. Video YouTube’da yabancı sayfalarda da paylaşıldı. Atheek Hasan isimli YouTube kullanıcısı tarafından 26 Şubat 2019 tarihinde “Lady Gaga Kur’an Ayetleri Okuyor” başlığıyla paylaşılan video şimdiye kadar 37 bin 557 görüntülenme aldı.

sofia sadek 1

Ancak, videonun Lady Gaga’nın Yeni Zelanda terör saldırısında hayatını kaybedenler için Kur’an’dan bir sure okuduğunu gösterdiği iddiası doğru değil. Videoda sureyi okuyan kadın sanatçı, tarzıyla Lady Gaga’ya benzetilen Tunuslu şarkıcı Sofia Sadek.

Videodaki kişi Sofia Sadek

Tunuslu sanatçı Sofia Sadek’in Tunus merkezli “Radyo Med” isimli radyo kanalında, sureyi okuduğu programın videosu 24 Eylül 2016 tarihinde “Kur’an-ı Kerim ilk defa bir medya ortamında okundu” başlığıyla kanalın YouTube sayfasında yayınlandı.

sofia sadek 2016

Hint Haber Sitesi The Quint’in doğrulama platformu WebQoof da videonun, Sofia Sadek’in sure okuduğu eski tarihli bir radyo programından olduğunu teyitledi. Ayrıca ABD’li şarkıcı Lady Gaga ve Tunuslu şarkıcı Sofia Sadek’in sesleri de çok benzerlik taşımıyor.

Sofia Sadek’in sosyal medyada yayınladığı fotoğraflar da videodaki kişinin kendisi olduğunu doğruluyor.

sofia sadek sosyal medya

Sonuç olarak videoda sure okuyan kişinin Lady Gaga olduğu iddiası doğru değil. Sanatçı Sadek'in sure okuduğu videonun Lady Gaga olarak paylaşılması hatalı ilişkilendirme olarak ifade edilebilir.