KYK yurtlarında kalmaya ‘cumhurbaşkanına hakaret suçundan hüküm giymeme’ şartı konduğu iddiası

KYK yurtlarında kalmaya ‘cumhurbaşkanına hakaret suçundan hüküm giymeme’ şartı konduğu iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

9 Nisan 2021 tarihinde yayınlanan Resmi Gazete ile öğrencilerin KYK yurtlarında kalabilmesi için "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan mahkum olmama şartı getirilmiş.

Konuyla ilgili bir önceki yönetmelikte böyle bir ifade yer almıyor. Yani düzenleme yeni.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

9 Nisan tarihinde haber sitelerinde ve sosyal medyada, öğrencilerin yurtlarda barınmalarının koşullarını düzenleyen yönetmelikte değişiklik yapıldığı haberi yayıldı. Değişikliğin gündemi meşgul etmesinin asıl nedeni ise, bu koşullara ‘cumhurbaşkanına hakaret suçunu işlememiş olma’nın eklendiği iddiası idi. İddia Teyit’e de çok kere bildirim olarak gönderildi.

yurtiddiagorsel

Yönetmeliğin altıncı maddesindeki değişiklik

Gençli̇k ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği'ndeki ilgili değişiklik, Resmi Gazete’de 9 Nisan 2021 tarihinde yayınlanmış. Düzenleme bakanlıkça işletilen yurtların idaresi ile barındırma usullerini ele alıyor. Yönetmeliğin altıncı maddesinde öğrencilerin yurtlarda barınması için aranan şartlara yer verilmiş. Haberlerdeki ibareye, c bendinde ulaşmak mümkün. 

yeniduzenleme

Ayrıca aynı tanım yurttan çıkarma cezasına da eklenmiş.

Peki bu düzenleme daha önceki metinde de var mıydı, yoksa yeni mi eklendi? 

2 Temmuz 2020 tarihli Resmi Gazete’den erişilebilen benzer düzenlemede, böyle bir ifade yer almıyor. Ancak bu yönetmelik özel yurtlarla ilgili. 

9 Nisan 2021’de yayınlanan yönetmelik ise 9 Ağustos 2016 tarihli Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurt İdare ve İşletme Yönetmeliği'nin yerine geliyor. Yönetmeliğin bakanlık kapsamına girmesinin sebebi ise 2018 ve son değişikliği Şubat 2021’de yapılan düzenleme. 

2016’daki düzenlemede barınma şartları ve yurttan çıkarma cezalarına baktığımızda ise 'cumhurbaşkanına hakaret' ibaresi yer almıyor

2016duzenlemesi

Altıncı madde daha öncesinde ise 2014 yılında düzenlenmiş, ancak orada da c bendi ile ilgili bir değişiklik yer almıyor

Bu yönetmelikler, 1999 yılına kadar uzanıyor

1999yonetmelik

Yani yurtlarda barınmak için gereken şartlara yeni düzenlemeyle cumhurbaşkanına hakaret suçu yeni eklenmiş. Devletin egemenlik alametleri, ulus, devlet, resmi kurum ve organları aşağılama gibi hükümler de yönetmeliğin bir parçası haline getirilmiş.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu, Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde düzenleniyor. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yıllık olarak açıklanan Adalet İstatistikleri’ne göre 2019 yılında bu maddeye göre 36 bin 66 kişi hakkında soruşturma açılırken bunların 11 bin 371’i kovuşturma aşamasına taşındı. 2018’de soruşturma açılan kişi sayısı 26 bin 115 iken, bunlardan 4 bin 880’i hakkında kamu davası açıldı (sf. 60).

cumhuriyet bassavciliklarindaki kararlar

TCK ve özel kanunlar uyarınca başsavcılıklarda soruşturma evresinde şüpheliler hakkında verilen kararlar

Adalet Bakanlığı’nın bu konudaki son istatistiği 2019 yılına ait. 2019 içinde ceza mahkemelerinde 299. maddeyle yargılanan kişilerle ilgili veriler şöyle:

tck saniklar hakkindaki kararlar

TCK ve özel kanunlar uyarınca ceza mahkemelerinde sanıklar hakkında verilen karar sayısı