Kümbetin arkasına öğrenci yurdu yapıldığı iddiası

Kümbetin arkasına öğrenci yurdu yapıldığı iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir görsel ile Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ), Van Gevaş’ta bulunan Halime Hatun Kümbeti’nin olduğu alana öğrenci yurdu yaptığı iddia edildi. Kümbetinbulunduğualanınokulyapılmadanöncekihalinigösterenbirfotoğraflabirliktepaylaşılanfotoğraf,2014’tenbuyanasosyalmedyadadolaşımda.

kumbet karsilastirma

kumbet paylasim

Kümbetin arkasına öğrenci yurdu yapıldığı iddiası doğru. Olay ilk olarak 2014’te gündeme gelmişti. Doğan Haber Ajansı’nın (DHA) yaptığı haberde, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan’ın, yurt binasını kaldıracağını söylediği aktarıldı. 2015 yılında ise Gevaş Kaymakamlığı, öğrenci yurdunun yıkılması için Milli Eğitim Bakanlığı’na talepte bulundu.

kumbet

Google Haritalar’ın 2015 tarihinde yaptığı görüntülemede de Halime Hatun Kümbeti’nin arkasındaki öğrenci yurdunu görmek mümkün.

google haritalar kumbet

Ancak yurt hala yıkılmadı ve Van Gevaş Çok Programlı Lisesi’nin yurdu olarak kullanılmaya devam ediyor. Lise yönetimi de bu bilgiyi doğruladı.

TOKİ’nin değil MEB’in yurdu

Öğrenci yurdunun TOKİ tarafından inşa edildiği iddiası ise doğru değil. Yurt binası Milli Eğitim Bakanlığı’na ait. Van Gevaş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri teyit.org’a yaptığı açıklamada, yurt binasının MEB’e ait olduğunu ve hala kullanıldığını söyledi.

İddiaların ortaya çıktığı 2014’te, TOKİ yurt binasının kendilerine ait olmadığı yönünde bir açıklama yapmıştı. 

“Son günlerde bazı basın yayın organlarında yayımlanan bir takım haberler ve sosyal medyada paylaşılan tweetlerle ilgili olarak açıklama yapma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Yayımlanan haberlerde; Van Gevaş’ta bulunan “Halime Hatun Kümbeti”nin yanına TOKİ tarafından yurt binası inşa edildiği belirtilmektedir.

Yapılan haberler tamamen gerçek dışıdır. Bahse konu yurt Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılmamıştır.

Sorumlu yayıncılık ilkeleri gözardı edilerek, hiçbir araştırma yapılmadan ve İdaremizden bilgi almaya gerek duyulmadan yapılan haberler İdaremizi karalama ve TOKİ’nin kamuoyundaki olumlu algısını zedeleme amaçlıdır.

Vatandaşlarımızın ve kamuoyunun bu tür asılsız haberlere itibar etmemeleri önemle duyurulur.”

toki basin aciklamasi

Halime Hatun kümbeti

Van Gevaş’ta bulunan Halime Hatun Kümbeti, giriş kapısı üzerindeki kitabesine göre Melik İzzeddin tarafından 1335 tarihinde, kızı Halime Hatun için yaptırılmış.