Küçükçekmece'de istismar edilen kız çocuğunun vefat ettiği iddiası

Küçükçekmece'de istismar edilen kız çocuğunun vefat ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Çocuk 24 Nisan 2019’da hastaneden taburcu edilip eve getirildiği ifade edildi.

İstanbul Valiliği yaptığı resmi açıklamada istismara uğrayan çocuğun vefat etmediğini, bu tip yanlış bilgi yayan kişilerle ilgili yasal işlem başlatılacağını belirtti.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

22 Nisan 2019’da İstanbul’un Küçükçekmece ilçesinde yaşayan bir kız çocuğunun cinsel istismara uğradığının anlaşılması üzerine emniyet birimlerince inceleme başlatıldı. Bu süreçte 5 yaşındaki kız çocuğu hastaneye kaldırıldı. Sosyal medyada ve Küçükçekmece’de birçok kişi duruma tepkisini dile getirdi. 24 Nisan 2019’da ise bazıhesaplar ve habersiteleritarafından çocuğun hastanede vefat ettiğiiddiaedildi.

kucukcekmece cocuk istismar iddia gorsel min

Ancak Küçükçekmece’de istismar edilen çocuğun vefat ettiği iddiası doğru değil. Olayla ilgili sivil toplum kuruluşları ve yetkililerce yapılan açıklamalarda çocuğun 24 Nisan 2019’da hastaneden taburcu edilip eve getirildiği ifade edildi.

İstismar edilen küçük çocuk vefat etmedi

Sosyal medyada çocuğun vefat ettiği iddiaları paylaşılmaya başladıktan sonra bazı kullanıcılar bu iddianın doğru olmadığını belirtti.

kucukcekmecede istismar edilen kiz cocugunun vefat ettigi iddiasi

Bunun üzerine Teyit, İstanbul Kadın Meclisi’e ulaştı. Kadın Meclisi’nden görüşülen yetkili, 24 Nisan 2019’da istismar edilen çocuk hastaneden taburcu edildikten sonra çocuğun ailesini ziyaret ettiğini ve çocuğun hayatta olduğuna şahit olduğunu belirtti. İddia konusu paylaşımlarda ailenin sağlık durumunun iyi olmadığı da belirtiliyordu. Fakat yaşanan olayla ilgili Teyit’le bazı bilgileri de paylaşan Kadın Meclisi, ailenin durumunun da şu an için iddialardaki gibi kötü olmadığını ifade etti.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için Teyit, İstanbul Tabip Odası’na ve Küçükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro’ya da ulaştı. Tabip Odası, çocuğun vefat etmediği bilgisini doğruladı fakat olayla ilgilenen hekimlerle ilgili bilgi verilemeyeceğini ifade etti. Çocuk Büro ise olayla ilgili soruşturma dosyası kapsamında gizlilik kararı alındığı için herhangi bir bilgi verilemeyeceğinin altını çizdi. Aynı şekilde konuyla ilgilenen Saadet Öğretmen İstismarla Mücadele Derneği de Teyit’e olayla ilgili açıklamalar dışında bilgi verilemeyeceğini ifade etti.

Valilik açıklama yaptı

İstanbul Valiliği söz konusu iddiaların sosyal medyada yayılmasının ardından yaptığı resmi açıklamada istismara uğrayan çocuğun vefat etmediğini, bu tip yanlış bilgi yayan kişilerle ilgili yasal işlem başlatılacağını belirtti.

istanbul valilik kucukcekmece aciklama min

Bu açıklamada Valilik tarafından aileye psikolojik yardım desteğinin sağlandığı, olayın failinin yakalanması için de çalışmanın hızla yürütüldüğü ifadeleri yer alıyor.

Tabip Odası da Twitter üzerinden 24 Nisan 2019’da yaptığı bir açıklamada kız çocuğunun yapılan kontroller sonrasında hastaneden taburcu edildiğini belirtti.

kucukcekmecede istismar edilen

Birçok internet sitesi yanıltıcı başlık kullandı

İstismara uğrayan çocuğun hayatını kaybettiğini belirten haberlerin bir kısmında “yanıltıcı başlık” kullanıldı. Pasaj, Uzmanca, Yuvasız Kuşlarım gibi internet siteleri haberin içerisinde çocuğun hayatını kaybetmediğini belirtse de başlıklar “hayatını kaybeti” şeklindeydi.

Süleyman Soylu sorumlunun yakalandığını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu 25 Nisan 2019’da Öz Orman-İş Sendikası Genel Kurul toplantısı çıkışında yaptığı bir açıklamada çocuğu istismar eden kişinin yakalandığını ve en kısa zamanda Valilik tarafından bir açıklamanın yapılacağını belirtti. Soylu açıklamasına istismara uğrayan çocuğun sağlık durumunun da iyi olduğunu ekledi.