Kruger Ulusal Parkı’ndaki filin yorulan aslanlara eşlik ettiği iddiası

Kruger Ulusal Parkı’ndaki filin yorulan aslanlara eşlik ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

20 Ağustos 2005 yılında Kruger Ulusal Parkı’nda çekilen karenin orijinalinde aslan yok.

Montajlanmış fotoğrafın ilk olarak 1 Nisan’da “Latest Sightings - Kruger” sayfa tarafından şaka amaçlı paylaşıldığını görmek mümkün.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Güney Afrika’daki Kruger Ulusal Parkı’nda yürümekten yorulmuş aslanlara eşlik eden bir fili gösterdiği iddiaedildi.

Tuhaf Ama Gerçek isimli hesap tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf yaklaşık 3 bin kişi tarafından retweet edildi ve 15 bin kişi tarafından beğenildi.

kruger ulusal parkı fil aslan

Fotoğraf 1 Nisan’da şaka amaçlı paylaşılmış

Ancak fotoğrafın, yürümekten yorulan aslanlara eşlik eden fili gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf montajlanmış. Fotoğrafın orijinaline bakıldığında filin tek başına olduğu görülebiliyor.

Wiki Commons’da yer alan bilgilerde fotoğrafın 20 Ağustos 2005 yılında Kruger Ulusal Parkı’nda çekildiği belirtiliyor.

Elephant_side view_Kruger

Montajlanmış fotoğrafın ilk olarak 1 Nisan’da “Latest Sightings - Kruger” sayfa tarafından paylaşıldığını görmek mümkün. Yine, 1 Nisan’da, aynı sayfa tarafından fotoğrafın diğer sosyal medya hesapları tarafından paylaşıldığı da göze çarpıyor. Paylaşılan fotoğrafın açıklamasında ise yorulan aslanların bir fil tarafından taşındığı ve bunun daha önce karşılaşılan bir şey olmadığı ifade ediliyor.

kruger national park elephant 1024x529

Ancak, fotoğraf Latest Sightings - Kruger isimli kuruluş tarafından 1 Nisan şakası olarak kurgulanmış. Kuruluş amacını Kruger Ulusal Parkı’ndaki safari gezilerine katılan turistlerin geziden en verimli şekilde yararlanması olarak belirten site, ulusal parktaki hayvanların durumunu ve konumunu açıklayan bilgiler paylaşıyor.

Söz konusu sitede 2 Nisan’da yayınlanan yazıda ise fotoğrafın şaka amaçlı yapıldığı belirtiliyor. 1 Nisan şakalarını gelenek haline getiren sitenin daha önce yaptığı şakaları da görmek mümkün. 

latest kruger

Örneğin, 1 Nisan 2017’de yapılan şakada çitaların ağaç üzerinde birbirlerine tutunarak sallandıkları belirtilmiş ve Instagram’da paylaşılan fotoğraf 2 bin kişi tarafından beğenilmişti.

kruger park 1024x436

2016 yılında yaptıkları 1 Nisan şakasında ise yolun ortasındaki bir aslanın bir leoparı emzirdiği belirtilmişti.

Güncelleme: 05/04/2018

Son cümledeki çeviri hatası düzeltildi.