‘Kriz yoktur keriz çoktur’ sözünün İlber Ortaylı’ya ait olduğu iddiası

‘Kriz yoktur keriz çoktur’ sözünün İlber Ortaylı’ya ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Söz ilk olarak 2015 yılında İlber Ortaylı’nın ismi kullanılmadan paylaşılmış.

Sözün farklı farklı zamanlarda içindeki rakamlar değiştirilerek yeniden paylaşıldığı görülüyor.

İlber Ortaylı’nın resmi sosyal medya hesaplarında böyle bir söze rastlanmıyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada son zamanlarda sıkça paylaşılan “Bir ülkede etin kilosu 140 TL bir paket sigara 25 TL benzinin litresi 13 TL seçilen 112 bin seçen 4250 TL alıyorsa o ülkede kriz yoktur keriz çoktur” sözünün İlber Ortaylı’ya ait olduğu iddia edildi.

ilber ortayli soz1

Sözü sosyal medya kanallarında arattığımızda farklı zamanlarda ara ara yeniden gündeme gelip paylaşıldığını görüyoruz. Ayrıca sözün içerisindeki rakamlar zaman geçtikçe yenilenerek paylaşılmış. Örneğin, Twitter’da yakın zamanda etkileşim alan üstteki fotoğraftaki paylaşım, aynı hesap tarafından aylar öncesinde daha farklı fiyatlarla, yine İlber Ortaylı’ya ait olduğu iddiasıyla paylaşılmış.

ilber ortayli soz2

İlk paylaşımlarda Ortaylı adı yok

Sözün sosyal medyadaki geçmişine baktığımızda 2015 senesine kadar gittiğini görüyoruz. İlk paylaşıldığı zamanlar İlber Ortaylı’ya atfedilmemiş. Örneğin, Twitter’da 2015 senesinde yapılan bir paylaşımda rakamların şu sıralar yapılan paylaşımlardan farklı olduğu ve sözün Ortaylı ile ilişkilendirilmediği görülüyor. Ayrıca sözü paylaşanların zaman zaman kendi isimlerini altına yazdıkları da görülüyor.

ilber ortayli soz3

İlber Ortaylı’nın ekonomik kriz ve kur ile alakalı konularda yayınlanmış röportajları olsa da özellikle son dönemde yayınlanan söyleşilerine baktığımızda iddia edilen söze denk gelemiyoruz. Ortaylı’nın resmi sosyal medya hesaplarında da böyle bir söz sarf etmediği anlaşılıyor. 

İddia Malumatfuruş tarafından da yalanlandı.