Kraliçe II. Elizabeth'in yeni yıl konuşması sırasında arkada duran piyanonun Saddam'ın sarayından olduğu iddiası

Kraliçe II. Elizabeth'in yeni yıl konuşması sırasında arkada duran piyanonun Saddam'ın sarayından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia ilk olarak parodi bir hesap tarafından ortaya atıldı.

Görseldeki piyano 1856 yılından beri Buckingham Sarayı'nda.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit'e gönderilen bir fotoğrafta, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Kraliçesi II. Elizabeth’in yeni yıl konuşmasını yaptığı odada bulunan altın piyanonun Irak Savaşı’ndan sonra Saddam Hüseyin’in sarayından çalındığı ve Kraliçe’nin konuşmasını kasıtlı olarak o piyanonunun önünde yaptığı iddia edildi.

Facebook’ta ‘Gizli Dosya’ isimli bir sayfa tarafından 30 Aralık 2018’de paylaşılan fotoğraf ve 767 kez paylaşım, bin 900 beğeni aldı. Twitter’da da Serkan İnci tarafından paylaşılan fotoğraf 4 bin 549 kez beğenildi ve bin 306 kez retweetlendi.

gizli dosya gold piano post

Twitter’da yapılan paylaşımda başka bir Twitter hesabının tweeti kaynak olarak gösterildi ve o paylaşım da bin 833 beğeni, bin 243 retweet aldı.

Fakat Kraliçe II. Elizabeth’in arkasında görünen piyanonun Irak Savaşı sonrası Saddam Hüseyin’in sarayından Buckingham Sarayı’na getirildiği iddiası doğru değil. Piyano 1856’da Buckingham Sarayı için Kraliçe Victoria tarafından yaptırılmıştı. İddiayı ortaya ilk olarak atan ise bir parodi hesap.

grand piano

Piyano Victoria dönemine ait

Kraliçe II. Elizabeth’in konuşması sırasında arkada yer alan altın piyanonun 1856 yılında Kraliçe Victoria için S & P Erard firması tarafından özel olarak tasarlandığı bilgisine ulaşılabiliyor. Kraliyet Koleksiyonu’nun resmi internet sitesi incelendiğinde piyanoya ait ayrıntılı bilgi görülebiliyor.

Videoda Buckingham Sarayı’nda bulunan söz konusu piyanoyla ilgili ayrıntılı bilgilendirme bulunabiliyor. Piyanonun 1856 yılında Fransa’da Kraliçe Victoria için tasarlandığı ve o zamandan beri sarayda olduğu belirtiliyor.

0_Grand piano 1856

Fotoğrafta görünen piyano Victoria döneminde (1837-1901) Kraliçe Victoria ve Prens Albert için Erard tarafından özel olarak dekore edildi. Kaynaklar incelendiğinde Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in birlikte piyano çaldıkları ve yaşadıkları tüm konutların özel dairelerine piyano yerleştirdikleri söylenebilir. Birlikte overtür ve senfoniler çaldıkları da kaynaklarda yer alan bilgiler arasında. 1856 yılında tasarlanmış ve üretilmiş bu enstrüman sarayda her zaman devlet odalarının gösteri parçası niteliğinde kullanılıyor. Kaynaklar aynı zamanda piyanonun altından yapılmadığını, altın rengi boyayla boyandığını da belirtiyor.

victoria

Kraliçe Victoria & Prens Albert

Kraliçe II. Elizabeth’in altın piyano önünde konuşma yapması İngiltere’de tartışma yarattı

İngiltere’de sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda ve bazı köşe yazılarında Kraliçe’nin altın rengi piyano önünde yeni yıl konuşmasını yapmasının eleştirildiği görülebiliyor. Fakat bu eleştirilerin içeriğinin hiçbirinin piyanonun Saddam Hüseyin’in sarayından çalındığı iddiası taşımadığını söylemek mümkün.

Kullanıcılar piyanonun gösteriş simgesi olduğuna, sokaklarda yaşayan evsizler varken Kraliçe’nin böyle bir varlık içinde olmasına dair eleştirilerde bulunuyor.

Piyanonun Buckingham Sarayı’ndan başka görüntüleri de bulunabiliyor

1940-1949 yılları arasında çekildiği belirtilen bu fotoğrafta sarayın içinde piyanonun bulunduğu söylemek mümkün.

Gold Piano Buckingham Palace Pictures and Photos Getty Images

1960 yılında çekilen bu fotoğrafta da Sarayın “The White Drawing Room” adı verilen odasında piyanonun bulunduğu görülebiliyor.

Interior view of Buckingham Palace showing the White Drawing Room Stock Photo 82420997 Alamy

İddia kaynağı parodi bir hesap

İddiayı ilk paylaşan Twitter kullanıcısı ‘Jackie Bird’ parodi hesap. Bu hesabın mizah içerikli paylaşım yapan bir sayfa olduğu görülebiliyor.

jackie bird gold piano tweet

Paylaşım, Kraliçe’nin yeni yıl mesajı videosunun ardından başlayan tartışmalar üzerine eğlence amacıyla yapılmış.

Sonuç olarak Kraliçe Elizabeth’in yeni yıl konuşmasını yaptığı videoda arkasında görünen piyanonun altından yapıldığı ve Irak Savaşı sonrasında Saddam Hüseyin’in sarayından çalınarak Buckingham Sarayı’na getirildiği iddiası doğru değil. Piyano, 1856 yılında Kraliçe Victoria için tasarlanmış ve o zamandan beri Buckingham Sarayı’nda bulunuyor.