Köprülerdeki ek şerit uygulamasının askıya alınmasının ardından 'deney' çıktı iddiası

Köprülerdeki ek şerit uygulamasının askıya alınmasının ardından 'deney' çıktı iddiası

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı

Bulgular

Radyo Trafik yetkilileri teyit.org’a yaptıkları açıklamada, hiçbir UKOME yetkilisinin radyoya bağlanmadığını ve bu konuda bir yayın yapmadıklarını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi ise, uygulamayı doğruladı.

Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki yoğunluğu ölçmek için diğer köprülerdeki ek şeridin kaldırılmasına karar verildiği kurumlarca doğrulansa da açıklamayı kimin yaptığı ya da kararı hangi kurumun aldığı net değil.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul'un iki yakasını bağlayan üç köprüden; 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde yıllardır trafiği rahatlatmak için yapılan ‘ek şerit' uygulaması geçtiğimiz pazartesi günü askıya alınmıştı.

Sözcü gazetesinin internet sitesinde “Köprüdeki Trafiğin Arkasından Deney Çıktı” başlığı ile yayınlanan haberde, Avrasya Tüneli ile İstanbul’un üçüncü köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki araç trafiğini test etmek için diğer iki köprüdeki ek şerit uygulamasının askıya alındığı iddia edildi. Bu iddia ise, Radyo Trafik’e konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) yetkililerine dayandırıldı. İddiaya göre radyo programına katılan yetkililer, “15 günlük kasıtlı yoğunluğun, üçüncü köprü ile tünele nasıl yansıdığının ortaya çıkmasının ardından, yeni önlemlerin de gündeme gelebileceğini” belirtti. 

sozcu ukome karar

Bu habere daha sonra Hürriyet ve Diken gibi bazı internet siteleri de yer verdi.

Haberdeki iddialara kaynak olarak gösterilen Radyo Trafik yetkilileri teyit.org’a yaptıkları açıklamada, hiçbir UKOME yetkilisinin radyoya bağlanmadığını ve bu konuda bir yayın yapmadıklarını belirtti.

UKOME: Kararı biz almadık

Haber hakkında görüştüğümüz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi ise, uygulamayı doğruladı. Ancak kararın UKOME tarafından alınmadığını, herhangi bir yetkilinin de radyoda bu yönde açıklamasının bulunmadığını söyledi.

Konu hakında teyit.org’a konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın Müdürlüğü ise konu hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ve Avrasya Tüneli ile köprülerin Karayolları Genel Müdürlüğü’ne ait olduğunu, kendilerinin bu yönde bir karar verme yetkilerinin olmadığını, kararın UKOME tarafından alındığı bilgisinin yanlış olduğunu ifade etti.

Karayolları İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Bakım İşletme Başmühendisliği ise “Böyle bir karar var ancak karar valilik ve belediyenin oluşturduğu kurul tarafından alınıyor. Avrupa’dan Anadolu’ya sabah saat 6:30 ile 9:30, akşam saat 17:30 ile 20:30 arasında ek şeritler iptal edildi, uygulama Avrasya ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki yoğunluğu denemek, kontrol etmek için bir müddet daha sürecek” dedi.

Valilik: Bizimle ilgisi yok

Kararı almada yetkili olduğu ifade edilen “valilik ve belediyenin oluşturduğu kurul” hakkında İstanbul Valiliği basın birimi ile yapılan görüşmede, bu yönde alınan bir kararın olduğunu ancak kararın İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından alındığı, valilikle bir ilgilisi olmadığı öğrenildi.

İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü de uygulamayı doğrularken, kararı kendilerinin almadığını, bu tür kararların UKOME tarafından alındığını, kendilerinin yalnızca alınan kararlarla ilgili tedbirler aldıklarını, uygulayıcı olduklarını belirtti.

UKOME’nin aldığı kararları resmi web sitesinde bulmak mümkün. Ancak bu yönde yayınlanmış bir kararı bulunmuyor. Konu hakkında yalnızca İstanbul Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa’nın sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşım mevcut.

ibb ukome1

Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ndeki yoğunluğu ölçmek için diğer köprülerdeki ek şeridin kaldırılmasına karar verildiği kurumlarca doğrulansa da açıklamayı kimin yaptığı ya da kararı hangi kurumun aldığı net değil.

teyit.org olarak belirsiz haberlerin doğrulanması için kullanıcıların desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bu haberin doğrulanması ya da yanlışlanmasını sağlayacağını düşündüğünüz bilgi ve belgeleri bizimle yazının altında bulunan yorumlar kısmından, sosyal medya hesaplarımızdan, [email protected] mail adresinden ya da 0546 474 54 40 Whatsapp ihbar hattından paylaşın!

Güncelleme: 13/02/2017

İddia metni daha açıklayıcı hale getirildi.