Kopenhag'da sergilenen ambulans uçakta Kayseri'deki işçilere teşekkür notu yer aldığı iddiası

Kopenhag'da sergilenen ambulans uçakta Kayseri'deki işçilere teşekkür notu yer aldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia paylaşımda üstte yer alan fotoğrafta Türkiye’den Danimarka’ya satılan ambulans uçak var. Ancak bu uçak 1961’te kaza geçirmiş ve 1965 tarihli yangında tüm parçaları yok olmuş.

THK-5 modeli uçak Kayseri değil Etimesgut Uçak Fabrikası’nda üretildi.

Alttaki fotoğrafta yer alan uçak gerçekten Danimarka Uçak Müzesi’nde sergileniyor, ancak Türkiye ile ilgisi yok.

THK-5’in sergilendiğine dair herhangi bir resmi bilgi yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında yaygın bir paylaşımda Türkiye’nin gönderdiği bir ambulans uçağın emekli olduktan sonra Kopenhag’daki Sağlık Müzesi’nde “Bu ambulans uçağı, 40 yıl denizaşırı topraklarımızdaki (Grönland ve Faroe Adaları) insanlarımızın sağlığı için çalıştı, hem ona ve hem de bu uçağı yapan Kayseri Uçak Fabrikası Personeline şükranlarımızı arz ederiz” notuyla sergilendiği ortaya atıldı. 

emekli ucak iddia

THK-5A Danimarka'ya satıldı

Tersine görsel arama sonuçlarında, görselde üstte yer alan uçağın Türkiye'de üretilip Danimarka’ya satıldığına dair bilgilere ulaşmak mümkün. Modeli THK-5A, iki kişilik bir hasta taşıma aracı. Kayseri değil, Etimesgut Uçak Fabrikası’nda üretilmiş, Danimarka’ya satılmış. 

Danimarka Sivil Hava Taşıtı Kurumu kayıtlarına göre 1951 yılında üretilen bu uçak 1952-1962 yılları arasında kullanılmış. Ancak 1961’de bir kaza geçirmiş ve 1965’te bir yangın sırasında da yok olmuş. 

Uçağın 1965’teki bir yangında parçaları da yok oldu  

Teyit’in ulaştığı Danimarka Sivil Hava Taşıtı Kurumu’ndan Erik Frikke de Türkiye’den ülkeye gönderilen uçaktan herhangi bir parça kalmadığını söyledi. Yani bu uçak sergileniyor olamaz. 

İddiada alttaki görünen uçak ise yine Danimarka kayıtlarından ulaşılabilen bir uçak. 1944 yılında Britanyalı uçak firması Havilland tarafından üretilen uçak, arama kurtarmada kullanılmış. Firmanın bu serideki başka modelleri II. Dünya Savaşı boyunca Britanya ordusu için de hizmet etmiş. Erik Frikke, bu uçağın Danimarka Uçuş Müzesi’nde sergilendiğini doğruladı. 

Teyit'in ulaştığı Kopenhag Müzesi de iddiada bahsi geçen bir eser sergilenmediğini belirtti.