Köpeklerin fotoğraflarının Elazığ ve güncel İzmir depreminden olduğu iddiası

Köpeklerin fotoğraflarının Elazığ ve güncel İzmir depreminden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraflarda yer alan köpekler 24 Ocak 2020 Elazığ ve 30 Ekim 2020 İzmir depremi sonrası arama kurtarma çalışmalarında yer almadı.

Fotoğrafçı Jaroslav Noska'ya ait olan görüntüler 2018 yılından bu yana internette.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Ocak tarihinde Elazığ’da meydana gelen deprem sonrası sosyal medyada pek çok iddia paylaşıldı. Deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları devam ederken yapılan bir paylaşımda yer alan fotoğraflarsa çokça beğeni topladı. Gönderilerde yer alan fotoğraflardaki köpeklerin arama kurtarma çalışmalarına destek olduğu iddia edildi. Aynı fotoğraflar Facebook’ta da birlikte ve ayrı ayrı çeşitli kullanıcılar tarafından paylaşıldı.

Aynı fotoğraflar 30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de yaşanan depremin ardından sosyal medyada yeniden dolaşıma girdi. Paylaşımlarda soldaki fotoğrafın Elazığ, sağdaki fotoğrafın ise İzmir’den olduğu iddia edildi.

izmir depremi kopek arama calisma

kopek iddia

Aynı fotoğrafların olduğu bir paylaşımı Orhan Aydın da yapmış ancak kısa bir süre sonra silmişti.

orhanaydin

Fotoğraflar 2018’den bu yana internette

Paylaşımda yer alan ilk fotoğraf, tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında stok sitelerinden ulaşılabiliyor. Aynı fotoğraf Alamy isimli stok görsel sitesinde de yer alıyor. Fotoğrafı çeken isimse Jaroslav Noska.

kopek foto 1024x636

Aynı fotoğraf 26 Kasım 2019 tarihinde Arnavutluk’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem sonrasında da dolaşıma girmiş. O tarihlerde de Yunan doğrulama platformu Elinika Hoaxes görselin 2018 yılından olduğunu ve Noska tarafından çekildiğini belirtmiş.

Paylaşımda yer alan ikinci fotoğraf da Jaroslav Noska’ya ait. Tersine görsel arama yapıldığında fotoğrafı 2018’den itibaren çeşitli stok görsel sitelerinde bulmak mümkün.

ikincifoto 1024x488

Noska’nın arşivlerinde, deprem sonrası arama kurtarma çalışmaları başlığıyla gönderide yer alan köpeklere ait fotoğraflar birlikte görülebiliyor

Sonuç olarak fotoğraftaki köpekler Elazığ’da yaşanan depremde ve son olarak 30 Ekim 2020'de yaşanan İzmir depreminde kurtarma çalışmalarında yer almadı. Görseller Jaroslav Noska isimli fotoğraf sanatçısı tarafından çekilmiş ve 2018’den bu yana dolaşımda.

Güncelleme: 30/10/2020

30 Ekim 2020'de yaşanan İzmir depremi paylaşımları eklendi.