Konya'da yakmak için cebinden dolar çıkaran vatandaşın gasp edildiği iddiası

Konya'da yakmak için cebinden dolar çıkaran vatandaşın gasp edildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Twitter’daki arama sonuçlarına göre, iddia ilk olarak 23 Kasım 2021 saat 20.04’te parodi içerikler paylaşan Kritik Haber isimli hesaptan yayılmış.

Hemen ardından saat 20.05’te ConflictTR isimli bir Twitter hesabı iddiayı paylaşmış. İddianın bu hesabın paylaşımından sonra yayıldığı söylenebilir.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Türk Lirası’nın ani ve büyük değer kaybı, sosyal medyanın gündeminde. Bir paylaşımda, Konya’da yakmak için cebinden dolar çıkaran bir vatandaşın gasp edildiği iddia edildi. 

konyada yakmak icin cebinden dolar cikaran vatandas gasp edildi iddiasi

İddia parodi hesaptan yayılmış 

Twitter’da yayılan paylaşımla ilgili ilk kaynağa ulaşmak önemli. Twitter gelişmiş arama seçeneğini kullanarak bir arama yaptığımızda, paylaşımların 23 Kasım 2021 tarihinde saat 20.04’ten itibaren yayıldığı görülüyor. Öncesiyle ilgili bilgiye erişilemiyor. 

20.04’te yapılan bu ilk paylaşım, Kritik Haber isimli bir Twitter hesabına ait. 

kritik haber konyada dolar gaspi iddiasi

Hesap bilgilerinde “Haberleri duymak istediğiniz şekliyle sunuyoruz. Parodi” yazıyor. Yani hesaptaki paylaşımların tamamı mizah amaçlı. 

kritik haber twitter hesap

Kritik Haber’in paylaşımını saat 20.05’te @ConflictTR isimli Twitter hesabı paylaşmış. Conflict Türkiye hesabının bilgilerinde, haber ve önemli gelişmeleri paylaştığı yazıyor. Yani paylaşımlar bu hesaptan alındıktan sonra doğru olduğu düşünülerek paylaşılmış. 

conflict twitter hesabi

İddiayla ilgili Google’da anahtar kelimelerle arama yapıldığında da herhangi bir güvenilir haber sitesi ya da kaynakta bu yönde bir bilgiye rastlanmıyor.

Kritik Haber daha önce yaptığı paylaşımlarla da gündeme gelmişti. Teyit de bu konuda analizler hazırlamıştı.