Konya Valisi Orhan Toprak'ın çocuklarının isminin Fethullah ve Gülen olduğu iddiası

Konya Valisi Orhan Toprak'ın çocuklarının isminin Fethullah ve Gülen olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Toprak’ın Zeynep ve Zehra isimlerine sahip iki kızı var.

Çocuklarının isimleri Fethullah ve Gülen olan vali ise, eski Tokat Valisi Cevdet Can.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Konya’daki 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği sırasında Vali Orhan Toprak, izleyicilerden birinin oturuşundan rahatsız olmuş ve “Sen öğretmen misin? O zaman öğretmen gibi otur da görelim. Bu kadar güzel bir günde, güzel duygularla karşınıza geliyorum, güzel bir hareketle karşılaşmıyorum. Valinin karşısında ayak dikip oturmak, bana değil eğitim camiasına saygısızlıktır” ifadesini kullanmıştı.

Vali Toprak’ın oturuşunu eleştirdiği kişinin yerel bir gazetede çalışan muhabir olduğu ortaya çıkmış; olayın ertesi günü valilikten yapılan açıklamada, şahıstan ve öğretmenlerden özür dilenmişti. 

Twitter’da 27 Kasım 2019’da paylaşılan bir iddia ise Orhan Toprak’ı hedef aldı. İddiaya göre Vali Toprak’ın iki oğlundan birinin adı “Fethullah” diğerinin adı ise “Gülen” idi. Teyit’e ihbar olarak da gönderilen tweet, şimdiye kadar bin 700 retweet ve yaklaşık 6 bin beğeni aldı. 

vali toprak iddia tweet min

Ancak Vali Orhan Toprak’ın çocuklarının isimleri Fethullah ve Gülen değil. Toprak’ın Zeynep ve Zehra isimlerine sahip iki kızı var. Çocuklarının isimleri Fethullah ve Gülen olan vali ise, eski Tokat Valisi Cevdet Can.

Vali Toprak’ın iki kızı var

Konya Valiliği’nin resmi internet sitesinden, Vali Orhan Toprak’ın iki çocuğu olduğu bilgisine ulaşılıyor. Vali Toprak, Konya’da göreve başlamasından önce de Hakkari valisi olarak çalışmış.

Hakkari Valiliği’nin sitesinde Toprak’ın eşiyle katıldığı bir düğün töreninin haberine yer verilmiş. Bu haberden eşinin isminin Funda Toprak, çocuklarından birinin isminin ise Zehra Toprak olduğu öğreniliyor.

vali toprak kizlari min

Haberde düğünden fotoğraflara da yer verilmiş. Fotoğraflardan birinde valinin eşi Funda Toprak ile kızı Zehra Toprak’ı görebilmek mümkün. Haber metninden Funda Toprak’ın doktor olduğu da anlaşılıyor. 

Sosyal medya platformu Facebook’ta yapılan bir aramada, Dr. Funda Toprak’ın hesabı bulunabiliyor. Toprak’ın hesabında kapak fotoğrafında da iki çocuk fark ediliyor. Çocuklardan birinin Hakkari’deki düğünde de gördüğümüz Zehra Toprak olduğu anlaşılabiliyor. Zehra’nın yanındaki kişinin de kızkardeşi Zeynep olduğu, sosyal medya hesabından teyit edilebiliyor

Çocuklarının ismi Fethullah ve Gülen olan kişi Tokat valisiydi

15 Temmuz 2016’daki darbe girişiminin ardından kamu kurumlarından Fethullahçı yapılanma ile iltisaklı olduğu düşünülen pek çok kişi ihraç edilmişti. 2017’de basına yansıyan bazı haberlerde de, dönemin Tokat valisi Cevdet Can’ın çocuklarının isimlerinin Fethullah, Gülen ve Nil olduğu bilgisi Yeni Çağ Gazetesi’nde yer aldı. Can, çocuklarının isimlerinin niçin Fethullah Gülen olduğu sorulduğunda ise “Çocuklara dini isim diye koyduk. Konuyla ilgili sayın bakanıma da (İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu kast ediyor) bilgi verdim. Neden soruyorsunuz, siz işinize bakın…” cevabını vermiş.

Sonuç olarak Konya valisinin Fethullah ve Gülen adında iki oğlu yok; Zehra ve Zeynep adında iki kızı var. Oğullarının ismi Fethullah ve Gülen olan vali ise eski Tokat Valisi Cevdet Can’dı. İddia, yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek.