Konya Büyükşehir Belediyesi Suriyelilere maaş bağladığı iddiası

Konya Büyükşehir Belediyesi Suriyelilere maaş bağladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafın çekildiği yer, Konya Selçuklu’daki Zindankale katlı otoparkının yanında yer alan Sosyal Kart Bürosu.

Sosyal kart, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin, gıda temizlik ve kırtasiye yardımlarını almalarına imkan sağlayan bir kart.

Belediye Suriyelilere maaş vermiyor. Vatandaşlara yapılan gıda, giyim gibi yardımlar Suriyelilere de yapılıyor.

Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir fotoğraf ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Suriyelilere maaş dağıttığı iddia edildi. “Sosyal Kart Bürosu” yazısının görüldüğü bir bina önünde toplanan bir grubun görüldüğü fotoğraf kısa sürede binlerce kişi tarafından paylaşıldı.

İddia, sosyal medyada yayılmadan bir gün önce (24 Ocak) Konya’nın yerel gazetesi Hakimiyet’te yer aldı. Haberde, Sosyal Kart Bürosu’nun önündeki kalabalığın videosuna yer verilerek, sosyal kart için toplanan kişilerin çoğunun Suriyeliler olduğu belirtildi.

konya suriyeliler maas

Fotoğrafın çekildiği yer, Konya Selçuklu’daki Zindankale katlı otoparkının yanında yer alan Sosyal Kart Bürosu. Sosyal kart, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen ailelerin, gıda temizlik ve kırtasiye yardımlarını almalarına imkan sağlayan bir kart.

konya zindankale otopark

Maaş değil, ihtiyaç sahiplerine alışveriş yardımı

Konya Büyükşehir Belediyesi bu karta belli miktarda para yatırarak kart sahibi kişilerin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlıyor. Kart sahibinin kimlik bilgileri kart içine yükleniyor ve kart sahibi kişiler dışında kartın kullanılmasına izin verilmiyor.

Kişisel sosyal kartlarla belediye, ihtiyaç sahiplerine aylık 75 TL ila 150 TL’lik alışveriş imkanı sağlıyor.

Konu hakkında görüştüğümüz Konya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, iddia edildiği gibi belediyenin Suriyelilere maaş vermediğini, Konya’daki vatandaşlara yapılan gıda, giyim gibi yardımların Suriyelilere de yapıldığını belirtti:

“Konya Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı olarak uzun zamandır vatandaşlarımıza ve Suriyelilere gıda gibi bazı ihtiyaç destekleri yapıyoruz. Konya içerisinde yaklaşık 8 bin aileye yardımda bulunuyoruz. Ocak ve Şubat ayları içerisinde sadece Suriyeli olup ve bizden daha önce de yardım alan ailelere kış katkısı sağladık. Vakıfbank’ın yanında Sosyal Kart Bürosu var. Suriyelilerin ve diğer vatandaşların oraya gitmesi bu yardımlar için.”

Başkanlık, sosyal kart verilen aile ya da kişilerin nasıl belirlendiğine ilişkin sorumuzu ise “bu bilgileri paylaşmayı doğru bulmuyoruz” diyerek yanıtsız bıraktı.