Köfteci Yusuf restoran zincirlerini Bilal Erdoğan'ın satın aldığı iddiası

Köfteci Yusuf restoran zincirlerini Bilal Erdoğan'ın satın aldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Köfteci Yusuf isimli restoran zincirlerinin ortakları Yusuf Akkaş ve Ramazan Akkaş.

Şirket kurulduğu günden beri ortaklık yapısı değişmedi.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan ve Teyit'e gönderilen haberde Köfteci Yusuf restoran zincirlerinin Bilal Erdoğan tarafından satın alındığı iddia edildi. “Aloooooo Uyan Başka Türkiye Yok” isimli Facebook sayfasında da paylaşılan iddia yaklaşık 7 bin kişi tarafından paylaşılırken bin kişi tarafından beğenildi.

sosyal paylasim kofte yusuf

Köfteci Yusuf Bilal Erdoğan’a satılmadı

Facebook’ta Bülent İplikçioğlu tarafından 16 Nisan 2019 tarihinde paylaşılan iddia, 28 Nisan 2019’da sosyal medyada viral hale geldi. Sıkça paylaşılan iddia metinlerinde Bülent İplikçioğlu referans gösterildi.

bulent iplikcioglu paylasim

Bülent İplikçioğlu’nun 28 Nisan 2019’da Facebook hesabından konuyla ilgili yaptığı düzeltmeye rağmen haber yayılmaya devam etti. İplikçioğlu, Köfteci Yusuf’un Genel Müdür Yardımcısı ile yaptığı görüşmede iddianın asılsız olduğunu öğrendiğini ifade etmişti. Gönderide Genel Müdür Yardımcısı Kemal Dedeli’nin paylaştığı söylenen ortaklık yapısına dair bilgilerin bulunduğu ticaret sicili gazetesi sayfası da görülebiliyor.

bulent iplikcioglu duzeltme

Köfteci Yusuf ismiyle bilinen şirketin resmi unvanına internet sitelerinden ulaşmak mümkün. “Köfteci Yusuf Hazir Yemek Temizlik Canli Hayvan Et Mamülleri Entegre Gıda İthalat İhracat Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi” unvanlı şirketin Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan ilanlarına bakıldığında ise Bülent İplikçioğlu’nun paylaştığı 3 Ocak 2019 tarihli gazetedeki ilana ulaşılabiliyor.

kofteci yusuf sicil ss 1

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan şirketle ilgili en son tarihli ilanda da şirketin sahiplik yapısındaki değişimle ilgili bir bilgi bulunmuyor. 27 Mart 2019 tarihli gazeteden şirketle ilgili ilana ulaşılabiliyor.

Bunlara ek olarak, şirketin resmi internet sitesinden de ortaklık yapısı hakkındaki bilgilereulaşmak mümkün. Sitede belirtilen bilgiye göre de şirketin ortakları Ramazan Akkaş ve Yusuf Akkaş.

Ticaret Kanunu’nun ilgili maddelerine göre bir anonim şirketin tüm ortakları ticaret sicili gazetesinde açıkça belirtilmek zorunda değil. Ancak 3 Ocak 2019 tarihli sicil gazetesinde belirtilen 60 bin adet hisse senedinin tamamının Ramazan Akkaş ve Yusuf Akkaş arasında dağılımının gerçekleştiği anlaşılabiliyor. Buna göre, elimizdeki açık kaynaklardan yola çıkarak Köfteci Yusuf isimli şirketin sahiplik yapısında bir değişikliğin bulunmadığını ve şirketin ortaklarının Ramazan Akkaş ve Yusuf Akkaş olduğunu söyleyebiliyoruz.

Son olarak, Köfteci Yusuf’un resmi internet sitesinde ve Twitter hesabında, 29 Nisan 2019 tarihinde konuyla ilgili yayınladığı kamuoyu duyurusuna da ulaşmak mümkün. Açıklamada şirketin kurulduğu günden beri ortaklık yapısının değişmediği belirtiliyor.

kofteci yusuf kamuoyu

Güncelleme: 30/04/2019

Ticaret Sicil Gazetesi'nden alınan görselde görülen kişilerin T.C. kimlik numaralarının üzeri kapatıldı.