Koca'nın üç yıl içinde ölümlerin üç dört katına çıkacağını söylediği iddiası

Koca'nın üç yıl içinde ölümlerin üç dört katına çıkacağını söylediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Koca’nın videosunun devamı kırpılmış.

Koca Covid-19’u atlatmış kişilerde oluşabilecek kalıcı hasarlara bağlı ölümlerin artabileceğinden bahsediyor.

Covid-19’un organlarda hasar bıraktığı ve uzun vadede çeşitli hastalıklara, hatta ölüme yol açabileceği dünya çapındaki araştırmalarla da kanıtlandı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 23 Haziran 2021 tarihinde yapılan Bilim Kurulu toplantısı sonrası önce bazı açıklamalar yaptı, ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Covid-19’u atlatanlardaki kalıcı hasarlara dair yaptığı açıklamalar ise sosyal medyada bazı endişelere sebep oldu.

fahrettin koca uc yilda olumler artacak iddia

Bazı gönderiler ise Koca’nın konuşmasının ilgili kısmı kesilerek paylaşılmış ve Bill Gates, ilaç ve aşı karşıtlığı, nüfus azaltma politikası gibi komplo teorileriyle bağdaştırılmış.

Koca’nın konuşmasının ilgili kısmını dinlediğimizde tamamında söyledikleri şu şekilde: "Üzücü olan, hastalığı geçirmiş kişileri, hastalığın bıraktığı hasarlar ile neyin beklediği konusudur. Gelecek üç yıl boyunca hastalığı geçirmiş kişilerde ne tür yan rahatsızlıklar çıkacağı tespit edilemese de mevcut ölümlerin üç dört katı kadar kayıp beklendiği belirtilmektedir. Bu son derece hazin ve vahim bir tablo ve beklentidir. Bizim yaptığımız değerlendirmelerde, hastalığı geçirdikten ve tamamen iyileştikten 45 gün sonrasında yaşanan ölüm olaylarını incelediğimizde, özellikle 65 yaş üzeri grupta vefat sayılarının iki kattan fazla arttığını tespit ettik. Öyle görünüyor ki gelecek üç yıl bu hasarı telafi etmekle geçecek."

Yani Koca’nın söylemeye çalıştığı, paylaşımlarda belirtildiği üzere önlemlere, ilaçlara ve aşılamaya rağmen Covid-19 kaynaklı ölümlerin artacağı değil. Söz konusu grup, zaten Covid-19’u halihazırda atlatmış kişiler. Koca önümüzdeki üç yıl içinde Covid-19’un bıraktığı hasarlar sebebiyle uzun vadede hayatını kaybedenler olabileceğini, yani Covid-19’a bağlı ölümlerin, şimdikinin üç dört katına çıkabileceğini söylüyor.

Hastalığın uzun vadeli etkileri izleniyor

Covid-19’un özellikle akciğerlerde kalıcı organ hasarına sebep olabildiği biliniyor. Virüsün akciğerlerde bıraktığı hasar solunum yolu rahatsızlıklarına, kalbe verdiği hasar kalp durmasına ve diğer hastalıklara, beyinde bıraktığı hasar felç gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor.

Hastalık çok yeni olduğundan bu hasarların boyutu, görülme sıklığı, nasıl önlenebileceği gibi konular hala tam bilinmiyor, ancak gün geçtikçe bu araştırmalar artıyor. Örneğin Britanya’da yapılan ve yaklaşık 48 bin kişinin incelendiği ve yaş ortalamasının 65 olduğu çalışmada Covid-19 olup iyileşen hastaların üçte birinin, hastaneden çıktıktan 140 gün sonra tekrar hastaneye başvurduğu, 10’da birden fazlasının yaşamını kaybettiği ortaya kondu.

Kısacası aslında Koca’nın dile getirdiği, dünyadaki çalışmalarla da ortaya konan ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın ülkedeki vakalara dayanarak yaptığı gözlemin bir sonucu.

Güncelleme: 25/06/2021

"Kimler paylaştı" bölümüne Yeniçağ Gazetesi, Hüseyin Yılmaz ve Arslan Bulut'un paylaşımları eklendi.