Kocaeli TÜGVA’nın girişinde asılı metnin 'Erdoğan'ın Gençliğe Hitabesi' olduğu iddiası

Kocaeli TÜGVA’nın girişinde asılı metnin 'Erdoğan'ın Gençliğe Hitabesi' olduğu iddiası

Karma Karma

Bulgular

Kocaeli TÜGVA’nın girişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının ve imzasının olduğu Gençliğe Hitabe başlıklı bir metin asılı.

Mevlana’ya atfedilerek paylaşılan metin yıllardır internette dolaşımda. Ancak Mevlana'nın eserlerinde böyle cümlelere rastlanmıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konuşmalarında, “... bazı yerlerde Mevlana hazretlerine atfedilen…” diyerek öğüdün kendisine ait olmadığını belirtiyor.

TÜGVA da Erdoğan’ın öğüdü okumasını resmi sitesinde “Erdoğan, gençlere Mevlana’nın sözlerini hatırlatarak, öğüt verdi” şeklinde paylaşmış.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraftaki metnin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yazdığı gençliğe hitabe olduğu iddia edildi. 

metnin erdoganin genclige hitabesi oldugu iddiasi

TÜGVA’nın girişinde böyle bir hitabe olsa da, öğüt metni Erdoğan’a ait değil 

Kocaeli TÜGVA (Türkiye Gençlik Vakfı) yurdunun girişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fotoğrafının ve imzasının olduğu Gençliğe Hitabe başlıklı bir metin asılı olduğu doğru. Ancak bu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yazdığı bir metin değil. Görselde yer alan ifadelerle ilgili arama yapıldığında Mevlana’nın öğütlerinden olabileceği sonuçları çıksa da, Mevlana’ya ait Mesnevi eserinin herhangi bir kısmında da bu sözlere rastlanmıyor

kocaeli tugva genclige hitabe fotosu

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2017 yılında TÜGVA’nın 4’üncü Gençlik Buluşması’nda bu öğüdü okumuş. Erdoğan öğüdü okumaya başlamadan önce “... bazı yerlerde Mevlana hazretlerine atfedilen şu tavsiyeleri çok sevdim, her daim kulağınıza küpe olmasını istiyorum…diyor. Yani metnin kendisine ait olmadığını belirtiyor. 

TÜGVA da Erdoğan’ın konuşmasını resmi sitesinde “Erdoğan, gençlere Mevlana’nın sözlerini hatırlatarak, öğüt verdi” şeklinde paylaşmış. 

Bugün Kocaeli gazetesine konuşan TÜGVA Kocaeli İl Temsilcisi Yasin Kaplan, metnin yurdun girişinde asılı olduğunu ancak, Mevlana’nın öğüdü olduğu düşünülen metnin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘gençliğe öğüdümdür’ diyerek okumasından esinlenerek astıklarını belirtmiş.