'Kızlara uyarı' başlıklı metnin Aziz Sancar’a ait olduğu iddiası

'Kızlara uyarı' başlıklı metnin Aziz Sancar’a ait olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Sancar Teyit'e sözlerin kendine ait olmadığını açıkladı.

Sancar herhangi bir sosyal medya hesabı kullanmıyor.

Sözler daha önce Nil Karaibrahimgil ile de ilişkilendirilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya hesapları ve bazı yayın organlarında yayınlanan bir iddiada, bilim insanı Aziz Sancar’ın “kızlara uyarı” başlığıyla “Kızlar okuyun. Okumazsanız kolunuza takılan üç bilezik, kocanızın ömür boyu ödeyeceği salon takımıyla övünen, çeyizi dünyadaki en değerli eşya sanan bireyler olursunuz. Dışarıda nehir gibi akan bir hayat varken, siz o nehirdeki sabit kaya gibi sürekli aynı kalırsınız” sözlerini sarf ettiği öne sürülüyor. 

aziz sanacara atfedilen sozler 19102021

Sözler kız çocuklarının eğitim almasını savunsa da, “kocanızın ömür boyu ödeyeceği salon takımıyla övünen, çeyizi dünyadaki en değerli eşya sanan bireyler olursunuz” ifadesi 'cinsiyetçi ve saldırgan' diye tanımlanabilir. Bu nedenle sözlerin Sancar’a olması akla yatkın gözükmüyor.  

İlgili kupürü aradığımızda, Hürriyet yazarı Yalçın Bayer'in 30 Eylül 2021 tarihli köşesine ulaşıyoruz. Metnin hemen üstünde gözüken İlhan Selçuk alıntısı da bunu doğruluyor. Ancak Bayer atfın kaynağını belirtmemiş.

Sancar sözlerin kendisine ait olmadığını belirtti 

Bunun üzerine Teyit’in ulaştığı bilim insanı Aziz Sancar kızların okumasının önemini her fırsatta vurguladığını, ancak bu sözlerin kendine ait olmadığını belirtti. 

Kendisinin kız çocuklarının okuması yönünde tavsiye verdiği ve basına yansımış açıklamaları var, bunun yanında eğitimlerinin desteklenmesi için de çalışıyor.  

İddia Aziz Sancar ismini kullanan hesaplardan da paylaşılmıştı, ancak Sancar herhangi bir sosyal medya hesabı olmadığını da daha önce Teyit’e açıklamıştı.  

Sözler öncesinde Nil Karaibrahimgil ile de ilişkilendirilmiş

Peki bu sözlerin kaynağı ne? İnternette kilit kelimelerle geri doğru bir arama yaptığımızda, ifadelerin 2019 yılından beri isimsiz ve başka isimlerle ilişkilendirilerek görüyoruz. Bu isimlerden biri de Nil Karaibrahimgil. Ancak arama yaptığımızda, ifadeleri Karaibrahimgil ile ilişkilendirmeye olanak verecek anlamlı bir kanıta da ulaşılamıyor

Konu hakkında Doğruluk Payı ve Malumatfuruş da yazı ve paylaşımlar yayınladı.