Kızı istismar edilen annenin ifadeleri hakkındaki iddia

Kızı istismar edilen annenin ifadeleri hakkındaki iddia

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Annenin sözleri başlığa bağlamından koparılarak aktarılmış.

Anne ilgili soruya “Biz oraya Allah rızası için gittik, bugün olsa yine giderim. O yere değil ama” diye cevap veriyor ve ardından da tarikatlara güvensizliğini vurguluyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

12 yaşındaki kız çocuğunu istismar ettiği iddiasıyla tutuklanan Uşşaki Tarikatı lideri Eyüp Fatih Şağban’ın yargılaması devam ediyor. Cumhuriyet’in, kızın annesi ile yapılan röportaja ilişkin tercih ettiği yanıltıcı başlık sonrası, annenin “Bugün olsa yine tarikata giderim” ifadesi sosyal medyada hızla yayıldı.

iddia paylasim ussaki

İddia üzerine birçok kullanıcı, çocuğun anne ve babasından uzaklaştırılması gerektiği gibi yorumlar yaptı.

tarikat anne yorum 1

Cumhuriyet'in Twitter paylaşımına gelen yorum

tarikat anne yorum 2

Cumhuriyet'in Twitter paylaşımına gelen yorum

Annenin sözleri bağlamından koparılmış

Cumhuriyet Gazetesi’nin paylaşımı Halk TV muhabiri Can Bursalı’nın 19 Eylül 2020 tarihli özel haberine dayanıyor. Ancak gazetenin paylaşımında annenin “Bugün olsa yine tarikata giderim” sözlerine yer verilirken, hemen ardından gelen ifadeleri paylaşıma yansıtılmamış. 

Oysa haber içeriğini okuduğumuzda, röportajın bu kısmında, aileye yasa dışı tarikat ve benzeri yapılarda neden yer aldıklarının, ceza almaktan korkup korkmadıklarının sorulduğunu ve babanın şu yanıtı verdiğini görüyoruz: “Allah rızası için göze aldık.” 

Anne ise peşi sıra “Benim öyle bir düşüncem yok. Sonuçta biz oraya Allah için gidiyoruz, o kişi için gitmiyoruz. Ben o şekilde düşünmüyorum, bir korkum yok. Biz oraya Allah rızası için gittik, bugün olsa yine giderim. O yere değil ama…cevabını veriyor.

Halk TV’nin haberinden röportajın video kaydına da ulaşmak mümkün. Videoyu izlediğimizde de annenin “...bugün olsa yine giderim…” sözlerine “o yere değil ama” diye devam ettiği görülebiliyor. 

Cevabının devam eden kısmında anne ifadesine açıklık getiriyor: “Bu saatten sonra hiç kimseye güvenemem. Aynı şey başıma gelir diye de sürekli korkarım. O yüzden tarikat benim için şu anda yok. Allah rızası için ne yapıyorsam evimde yaparım.” 

Yani anne tarikata duyduğu güvensizliğinin altını açıkça çizmiş. 

Uşşaki Tarikatı adıyla anılan dini grubun lideri, Fatih Nurullah olarak bilinen Eyüp Fatih Şağban, 28 Ağustos 2020 tarihinde Sakarya’da, cinsel istismar suçlamasıyla gözaltına alındı. Şağban, tarikat evine gelenlerden birinin 12 yaşındaki kızına cinsel istismarda bulunduğu iddiasının ve kızın babasıyla Şağban arasında geçen konuşmanın ses kayıtlarının 2 Eylül 2020 tarihinde basına yansıması üzerine, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 

Ertesi gün, olaya ilişkin bazı haberlere erişim engeli getirildi. Şağban'ın müritlerinin istismara uğrayan kızın babasına saldırarak omzunu kırdığı, şikayetçi olmamaları için aileye para teklif edildiği, sonrasında ise ölüm tehditleri aldıkları ise konuyla ilgili diğer iddialardan. Eyüp Fatih Şağban’ın yargılamasına devam ediliyor.