'Kıyamam Sana' isimli şarkının bir seks işçisi tarafından yazıldığı iddiası

'Kıyamam Sana' isimli şarkının bir seks işçisi tarafından yazıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Kıyamam Sana isimli şarkının güftesini bir seks işçisi yazmadı.

Şarkının sözleri Zeynep Talu'ya ait.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir iddiaya göre, Leman Sam’ın seslendirdiği ‘Kıyamam Sana’ isimli şarkının sözleri, Karaköy’de genelevde çalışan bir seks işçisi tarafından yazıldı. İddiaya göre hamile kalan seks işçisi, bulunduğu ortam ve şartlardan dolayı bebeğini evlatlık vermek zorunda kaldı. Şarkının sözlerini de bebeğiyle beraber geçirdiği son gece yazdı. Dolayısıyla bu bir aşk şarkısı değildi. İddia, 2012 ve 2013 yıllarında Facebook üzerinden de paylaşılmış. İddianın sadece bir paylaşımı ise 2 binin üzerinde retweet alırken 9 binin üzerinde beğeni aldı. İddia biraz daha farklı şekilde Onedio’da da yer alıyor. İçeriğe göre şarkının yazarı belli ancak ilham kaynağı genelevde çalışan meçhul bir seks işçisi.

kıyamam sana sarkısı iddia min

Kıyamam Sana şarkısının söz yazarı Zeynep Talu

Müzik eseri sahiplerinin haklarını koruyan ve telif haklarının yer aldığı Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM)’nin internet sitesinden, ‘Kıyamam Sana’ adlı şarkının sözlerinin Zeynep Talu adına kayıtlı olduğu görülebilir.

mesam min

Şarkının YouTube’daki çeşitli kopyalarındaki açıklamalarda da, şarkının sözlerinin Zeynep Talu’ya, müziğinin ise Leman Sam’a ait olduğu bilgisi yer alıyor

kıyamam sana şarkısı min

Zeynep Talu da Instagram hesabından Ocak 2019'da yaptığı paylaşımla iddianın doğru olmadığını ifade etti:“ Leman Sam'a yazdığım ‘Kıyamam Sana’ adlı şarkı sözlerimle ilgili bu saçma hikayeyi kim uydurmuş bilemiyorum. Son günlerde gelen sayısız mesaj ve soru nedeniyle buradan cevap vermek istedim. Kıyamam Sana şarkısının sözleri bana aittir ve bu yazılanlar tamamen yalandır.” 

Teyit konuyla ilgili olarak Instagram üzerinden Zeynep Talu’ya ulaştı. Söz yazarı Talu, şarkıyla ilgili anlatılanların doğru olmadığını ifade etti. ‘Kıyamam Sana’ şarkısının kendisi tarafından yazılmış bir aşk şarkısı olduğunun altını çizdi. Talu, ayrıca şarkının ‘özel bir hikayesinin olmadığını’ da kaydetti. 

Zeynep Talu, ‘İşte Öyle Bir Şey’, ‘Sevdan Olmasa’, ‘Bir De Bana Sor’ gibi şarkıların sözlerini yazmış söz yazarı Çiğdem Talu’nun kızı. Zeynep Talu’nun güftesini yazdığı ‘Anladım ki’, ‘Sevdik Sevdalandık’ gibi birçok şarkısı var. Sam’ın seslendirdiği ‘Kıyamam Sana’ şarkısı ise 1992 yılında 'Ayak Sesleri' adlı albümle birlikte piyasaya çıkmış. Talu o yıllarda ‘Hayal Yolcuları’ adlı bir müzikalin şarkı sözlerini de yazmıştı. Talu’nun 1992 yılında Eurovision için yazdığı ‘Son Defa’ isimli şarkısı seçilmese de, Arzu Ece’nin seslendirdiği ‘Sev’ isimli şarkısı 1995 Eurovision şarkı yarışmasında Türkiye’yi temsil etmişti.

Sonuç olarak Leman Sam’ın seslendirdiği ‘Kıyamam Sana’ isimli şarkının bir seks işçisi tarafından yazıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek.