Kitaplarını poşetle okula götüren çocuğun fotoğrafının Türkiye'den olduğu iddiası

Kitaplarını poşetle okula götüren çocuğun fotoğrafının Türkiye'den olduğu iddiası

Sonuçlandırılamadı Sonuçlandırılamadı
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafla Türkiye’de bir çocuğun plastik poşete kitaplarını koyarak okula gittiği iddia edildi.

metin feyzioglu poset tasiyan cocuk

İddiada yer alan, plastik poşetle okula giden çocuğun fotoğrafı Türkiye’den değil. Sosyal medyada uzun yıllardır dolaşımda olan bu fotoğraf için Onedio isimli sitede, 2016 yılında yapılan bir listede bu fotoğrafın Filistinli bir çocuğa ait olduğu ifade edilmişti.

Vine Politik isimli hesap ve Günün Yalanları Twitter hesabı ise Metin Feyzioğlu’nun paylaştığı fotoğrafın 2014 yılından Brezilya’dan olduğunu iddia etti.

gunun yalanlari cocuk

İnternette en eski tarihli paylaşım 2013'ten

Ancak fotoğraf, Suriyeli gazeteciler, tasarımcılardan oluşan, Suriye’de yaşananları aktarmaya çalışan Belçika destekli bağımsız bir medya projesi olan Syria Untold isimli sitede Halep’te bir çocuğun Eylül 2013’te çekilmiş fotoğrafı olduğu ifade edilerek paylaşılmıştı.

teyit.org'un ulaştığı Syria Untold isimli medya organizasyonu yetkilileri Suriye'deki savaş süresince pek çok fotoğrafın kim tarafından çekildiği ve ne zaman çekildiğinin belirtilmeden paylaşıldığını ifade etti. Bu fotoğrafın da tam tarihi ve yeri hakkında bilgileri olmadığını sözlerine eklediler.

Fotoğrafın Türkiye'den olup olmadığına dair kesin bir delile ulaşılamamış olsa da internette ulaşılabilen en eski tarihli paylaşımın Halep’ten olduğu iddiasıyla yapıldığı söylenebilir. 

teyit.org olarak şüpheli haberlerin doğrulanması için kullanıcıların desteğine ihtiyaç duyuyoruz. Bu haberin doğrulanması ya da yanlışlanmasını sağlayacağını düşündüğünüz bilgi ve belgeleri bizimle sosyal medya hesaplarımızdan, [email protected] mail adresinden ya da 0546 474 54 40 Whatsapp ihbar hattından paylaşın!