Kissinger'ın “3. Dünya Savaşı çok yakın” dediği iddiası

Kissinger'ın “3. Dünya Savaşı çok yakın” dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Türkiye, Star, Yeni Akit, Milli Gazete gibi haber sitelerinde ve sosyal medyada yer alan paylaşımlarda, ABD’li politikacı ve eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger’ın 3. Dünya Savaşı’nın çok yakında gerçekleşeceğini belirttiği ve Ortadoğu’daki yedi ülkenin stratejik önemleri nedeniyle ABD’nin olması gerektiğini söylediği iddia edildi.

kissinger ucuncu dunya savasi

Ancak iddia doğru değil. İddia ilk olarak Daily Squib isimli hiciv içerikli haberler yapan sitede 2011 yılında, “Eğer savaş tamtamlarını duyamıyorsanız, sağır olmalısınız” başlığıyla yayınlandı.

Daily Squib sitesinde kendisini şöyle tanımlıyor: “siyasi, son dakika haberler, komedi ve magazin başlıklarında hiciv içerikli haberler yapan bir gazete.”

daily squib henry kissinger

Hiciv içerikli haber 2012 yılında Ürdün'de de yayılmıştı

“Büyük Rus ayısı ve Çin ortağı uykudan uyanacak ve ardından İsrail bütün silahlarıyla öldürebildiği kadar Arap öldürecek. Umarım her şey yolunda gider ve Orta Doğu’nun yarısı İsrail’in olur.” dediği iddia edilen Kissinger’ın bu sözleri Ürdün’de yayın yapan Al Ghad isimli gazetede de 2012 yılında gerçek olduğu düşünülerek yayınlanmıştı.

2012 yılında yayınlanan parodi haberde 89 yaşında olduğu belirtilen Henry Kissinger’ın bugün yapılan haberlerde de 89 yaşında olduğu ifade ediliyor. Ancak Kissinger, 1923 doğumlu ve 2017 yılında 94 yaşında.

“Orduya ‘Stratejik önemlerinden dolayı 7 Orta Doğu ülkesinin kontrolü bizde olmalı’ dedik” ifadelerini kullandığı iddia edilen hiciv içerikli röportajda Kissinger’ın “Yakın gelecekte neler olabileceğinin aynası olan yeni Call of Duty 3 oyununu görmek enteresan olacak.” dediği iddia ediliyor. Söz konusu oyun Kasım 2011’de piyasaya sürülmüştü.