Kılıçdaroğlu'nun videosunun Las Vegas'ta bir ekranda gösterildiği iddiası

Kılıçdaroğlu'nun videosunun Las Vegas'ta bir ekranda gösterildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video, dev ekrana sonradan montajlanmış.

Videonun orijinalinde ekranda bir şova ait afiş bulunuyor.

Panelde mors alfabesi karakterleriyle "Erdoğan kazanacak" yazıyor.

Las Vegas Strip’te bulunan bir dev ekranda Kılıçdaroğlu’nun videosunun yayınlandığı paylaşım, sosyal medyada ve birçok haber sitesinde dolaşıma girdi. Videoda Kılıçdaroğlu, beraber yemek yediği ailedeki bir çocuğa tabağın et bulunan tarafını döndürüyordu.

kilicdaroglu las vegas iddia

Kılıçdaroğlu’nun videosu ekrana sonradan montajlanmış

Haber siteleri ve sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılan videodan alınan görüntüler, tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında herhangi bir sonuca erişilemiyor. Fakat videoda bazı ipuçları var. Ekranın üst kısmında yer alan “The Mirage” ismi aratıldığında videonun çekildiği konumun Las Vegas Strip’te yer alan The Mirage adlı otelin önü olduğu anlaşılıyor.

mirage konum min 1

Google Görseller ve Google Haritalar başta olmak üzere çeşitli platformlarda Las Vegas Strip’te yer alan ekranla ilgili arama yapıldığındaysa çoğunlukla otele ilişkin tanıtımların yapıldığı görülüyor. 

mirage tabela1

mirage tabela2

YouTube üzerinden The Mirage ekranının önünde yapılan etkinlikler taranmaya devam edildiğindeyse iddia paylaşımdaki anlara erişilebiliyor. Platformdaki bir videonun 12'inci dakikasında yer alan kesitte ekranda Kemal Kılıçdaroğlu değil, The Beatles Love adlı şovun afişinin olduğu görülüyor.

Bu YouTube videosu, iddiada verilen video ile karşılaştırıldığında çevrede bulunan insanlar ve ekranda yer alan diğer detaylar örtüşüyor. Ancak Kılıçdaroğlu’nu gösteren videonun ekrana sonradan montajlandığı anlaşılıyor.

kilicdaroglu lasvegas karsilastirma

İnternette The Beatles Love isimli şovla ilgili arama yapıldığında da gösterinin The Mirage’da sahnelendiği ve afişin aynı olduğu teyit edilebiliyor

Mors alfabesiyle ne yazıyor?

İddia videonun altındaysa nokta ve çizgilerin göründüğü bir bölüm de var. Karakterler mors alfabesini andırıyor. Bir çeviri programıyla incelediğimizdeyse üst satırda "Erdoğan" alt satırda "kazanacak" yazdığı anlaşılıyor. mors harfleri panel

mors alfabesi ceviri

Paylaşımlarda yer alan bir diğer ayrıntı ise videonun “geçtiğimiz ayın en beğenilenleri” kategorisi altında ekranda gösterildiği yönünde. Ekranla ilgili ayrıntılar incelendiğindeyse bu panelin en çok izlenen videolar ya da benzeri bir amaçla kullanıldığına ilişkin bir kanıta ulaşılamıyor.

Ayrıca haber sitelerinde videoyu çektiği iddia edilen Mert Sezer Sarı ismi aratıldığındaysa hiçbir anlamlı sonuca erişilemiyor.

Videoda ne vardı?

Kılıçdaroğlu, 2021 yılında Ankara’da kendisine yönelik linç girişiminin ardından bir eve sığınmıştı. Mart 2023’te bu eve gerçekleştirdiği ziyaret sırasında yemek yerken tabağının etli kısmını sofradaki çocuğa çevirdiği görüntü viral olmuştu.