Kılıçdaroğlu'nun seçimi kaybederse ülkeyi kaosa sürükleyeceğini söylediği iddiası

Kılıçdaroğlu'nun seçimi kaybederse ülkeyi kaosa sürükleyeceğini söylediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait video 16 Eylül 2015 tarihindeki Tarafsız Bölge yayınından.

Yayının 40.49’uncu dakikasında Kılıçdaroğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinden bahsediyor.

Kılıçdaroğlu kendi kazandığında ülkeyi kaosa sürükleyeceğinden değil, Erdoğan’ın kazanamadığı seçim sonrası bu düşüncelere sahip olduğundan bahsediyor.

Seçim yaklaşırken siyasi liderlerin montajlanmış görüntüleri ve bağlamından koparılan açıklamaları sosyal medyada sık sık dolaşıma giriyor. 

Sosyal medyada paylaşılan bir videoyla, Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “seçimi kaybedersem ülkeyi kaosa sürükleyeceğim” dediği iddia edildi. 

kilicdaroglu ulkeyi kaosa surukleyecegim iddiasi tiktok

Kılıçdaroğlu’nun videosunda bağlam verilmemiş ve video kırpılmış

Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na ait video, 16 Eylül 2015 tarihinde yayınlanan CNN Türk’teki Tarafsız Bölge yayınından. 

Yayında çözüm süreci ve 7 Haziran 2015 sonrası yapılan 1 Kasım seçimleri ele alınmış. Yayının 40.49’uncu dakikasında Kılıçdaroğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinden bahsediyor. 

Kılıçdaroğlu konuşmasının tamamında şunları söylüyor:

“7 Haziran’dan sonra ne oldu da şehitler gelmeye başladı? Birdenbire kendisini terörün göbeğinde buldu. Ne oldu? Ben bu seçimi beğenmiyorum, benim istediğim sonuçlar çıkmadı, 400 milletvekili istemiştim bu da gelmedi bana. O zaman biz tekrar seçim yapacağız. Ne zamana kadar? Ta ki bana 400 milletvekili verilinceye kadar. Nasıl yapacaksın? Toplumu kaosa sürükleyeceğim, korku salacağım, bak diyeceğim verseydin bunlar olmazdı.”

Yani Kılıçdaroğlu kendi kazandığında ülkeyi kaosa sürükleyeceğinden değil, Erdoğan’ın kazanamadığı seçimden dolayı bu düşüncelere sahip olduğundan bahsediyor. 

7 Haziran 2015’te ne olmuştu?

7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti uzun yıllar süren iktidarında çoğunluğu alamamış ve tek başına hükümeti kurma yetkisine sahip olamamıştı. AK Parti 1 Kasım 2015'te yapılan yeni seçimde aldığı yüzde 49,5'lik oy ile 317 milletvekilini parlamentoya göndererek yeniden tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaştı.

İki seçim arasında geçen süreçte, çözüm süreci sona ermiş, Suruç ve Ceylanpınar ve Ankara Tren Garı saldırıları yaşanmıştı.