Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında şaşırarak tepki veren öğrencinin yurttan atıldığı iddiası

Kılıçdaroğlu'nun konuşması sırasında şaşırarak tepki veren öğrencinin yurttan atıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Öğrenci Yurdu yetkilileri iddianın doğru olmadığını ifade etti.

Öğrenci Zeynep Karasu da, Twitter hesabında iddiayı yalanladı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Karabağlar Belediyesi Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu açılışında yaptığı konuşmada “Beyefendi'yi aşağıya indireceğiz” dedikten sonra şaşkınlık mimikleri sergileyen öğrenci yurttan atıldı.

Paylaşım Facebook'ta binden fazla kişi tarafından paylaşılırken binin üzerinde kişi tarafından da beğenildi.

yurttan atilan kiz ogrenci iddia link

Ancak öğrencinin Kılıçdaroğlu’nun sözlerine verdiği tepki sebebiyle yurttan atıldığı iddiası doğru değil. Karabağlar Belediyesi Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu yetkilileri iddianın doğru olmadığını ifade etti.

Öğrenci yurttan atılmadı

İddiaya konu olan İzmir Karabağlar Belediyesi Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’nda kalan öğrenci Zeynep Karasu, Twitter hesabında iddianın doğru olmadığını ifade etmiş

zeynep karasu tweet min

Teyit olarak konuyla ilgili İzmir Karabağlar Belediyesi Atatürk Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu’na ulaştık. Görüştüğümüz yetkili, iddianın asılsız olduğunu, Karasu’nun yurttan atılmadığını ifade etti. Halen yurtta kalan öğrenciyle ilgili iddiaları şaşkınlıkla takip ettiklerini ifade eden yetkili, öğrenciye herhangi bir uyarıda dahi bulunulmadığının altını çizdi. 

İzmir Karabağlar Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Figan Yıldırım ile de görüşme gerçekleştirdik. Yıldırım Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliğine göre hareket ettiklerini ve öğrencilerin keyfi olarak yurttan atılamayacağını ifade etti. Öğrencinin bir disiplin suçu işlemesi durumunda, kurul kararıyla yurttan atılabileceğini paylaşan Yıldırım, halihazırda herhangi bir öğrencinin atılması ya da ayrılmasının söz konusu olmadığını da ekledi. 

Yurttan atılmaya sebep olabilecek fiiller arasında yok 

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği’nin 35. maddesi, bir öğrencinin kaldığı özel yurttan atılmasını gerektiren fiilleri düzenliyor: “Türk Bayrağı Kanunu ile Türk Bayrağı Tüzüğüne aykırı davranmak, yurt yönetimi ve personeli ile arkadaşlarını tehdit etmek, kanunen ceza gerektiren yüz kızartıcı suçları işlemek, kanun dışı kuruluşlara üye olmak, hırsızlık yapmak, içki içmek, uyuşturucu maddeleri bulundurmak ve kullanmak, silah bulundurmak, aynı fiilden dolayı üç defa kınama cezası almak.” 36. madde, yurttan çıkarma cezasının yalnızca disiplin kurulu tarafından verilebileceğini de söylüyor. Yine aynı yönetmeliğin 23. maddesi gereği öğrenciler, öğrencilik hakları devam ettiği sürece yurtta barınabiliyor.

Sonuç olarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı açılışta sarf ettiği “Beyefendi'yi aşağıya indireceğiz” sözlerine şaşkınlık ifadesiyle tepki veren öğrencinin yurttan atıldığı iddiası gerçeği yansıtmıyor. İddia yanlış bilginin en yaygın yedi türünden “çarpıtma”ya örnek oluşturuyor.